Kontakta oss

Har du synpunkter eller behöver du ta kontakt med någon särskild på Stadsbiblioteket? Här finns telefonnummer och e-postadresser till både avdelningar och ansvariga personer på Stadsbiblioteket.

Allmänna frågor

040-660 85 00
info.stadsbiblioteket@malmo.se

Spärra ditt bibliotekskort

040-660 85 00
info.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om bibliotekskort

Biblioteksbussen

040-660 86 74
Information om biblioteksbussen

Boken kommer

040- 660 86 77
Information om boken kommer

Europa direkt

040-660 8654
europadirekt@malmo.se
Information om Europa direkt

Fjärrlån

fjarr.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om fjärrlån

Företagsservice

0733-59 58 53
Information om företagsservice

Inköpsfrågor

Gör ett inköpsförslag.
Övriga inköpsfrågor: inkop.mc@malmo.se 

Kok & Bok - restaurang och café

040-660 13 75
info@kokobok.se
Information om Kok & Bok

Kravärenden

040-660 86 25 
måndag 10.00-13.00,
tisdag - onsdag 13.00-16.00,
torsdag - fredag 10.00-13.00
stadsbiblioteket.kravavdelningen@malmo.se
Information om kravärenden

Malmö lärcentrum

040-66 08 65 7
larcentrum@malmo.se
Information om Malmö lärcentrum

Programfrågor

Malin Svensson, arrangemangskoordinator
0766-233705
malin.c.svensson@malmo.se

Talböcker

040-660 85 18
Information om talböcker

Utställningar

utstallningbibliotek@malmo.se
Information om att ställa ut

Visningar och studiebesök

För bokning kontakta martin.memet-konick@malmo.se eller sebastian.tarazona

Studiebesök

Carola Beijer
0709-16 94 18
carola.beijer@malmo.se

Webbredaktionen

Nanna Ekman
0734-39 67 73
nanna.ekman@malmo.se

Mediekontakter

Erik Leo, kommunikatör
0703-85 89 46
erik.b.leo@malmo.se

Tereza Franzén, kommunikatör
0709-71 69 35
tereza.franzen@malmo.se

Johan Björkwall, kommunikatör
0768-78 63 23
johan.bjorkwall@malmo.se

Frågor om våra projekt

Maria Andersson
0768-50 28 83
maria.m.andersson@malmo.se

Ledning

Torbjörn Nilsson
Stadsbibliotekarie
0729-63 65 55
torbjorn.nilsson5@malmo.se

Carola Beijer
Verksamhetscontroller
0709-16 94 18
carola.beijer@malmo.se

Martin Memet Könick
Arbetsledare (tf): Enhet Bemötande & service
0733-905324
martin.memet-konick@malmo.se

Andreas Ingefjord
Enhetschef: Enhet medier
0766-237893
andreas.ingefjord@malmo.se

Per Mattsson
Enhetschef: Digitala biblioteket
Enhetschef: Unik förmedling
0709-79 52 38
per.mattsson@malmo.se

Athanasios Patsias
Enhetschef: Områdesbiblioteken
070-93 38 39
athanasios.patsias@malmo.se

Maria Ragnarsson
Enhetschef: Barn & Unga
0708-500939
maria.ragnarsson@malmo.se

Stefan Wahlstedt
Enhetschef: Kommunikation & utveckling
0708-10 20 06
stefan.wahlstedt@malmo.se

Senast ändrad: 2017-10-12 09:17