$left
$middle

Kontakta Sorgenfriskolan

Här hittar du våra kontaktuppgifter.

Anna Bengtsson
Rektor
Mobil: 0733-59 57 96
E-post: annalovisa.bengtsson@malmo.se

Christina Karlsson
Biträdande rektor årskurs 7-9
Mobil: 0723-94 52 12
E-post: christina.karlsson2@malmo.se

Anna Syrén
Biträdande rektor årskurs F-3 samt Fritidshem
Mobil: 0708-74 77 16
E-post: anna.syren@malmo.se

Kajsa Olsson
Biträdande rektor årskurs 4-6
Mobil: 0721-64 74 63
E-post: kajsa.olsson@malmo.se

Jessica Månsson
Administrativ chef
Mobil: 0708-64 93 34
E-post: jessica.lundqvistmansson@malmo.se

Fritidshem Späckhuggaren
Telefon: 0709-24 42 38

Fritidshem Pirayan
Telefon: 0709-24 42 51

Fritidshem Bläckfisken
Telefon: 0709-24 42 53

Fritidshem Maneten
Telefon: 0731-50 70 05

I skolans elevhälsoteam ingår Skolsköterska, Kurator, Specialpedagoger samt SYV. Vi har även tillgång till skolpsykolog som kan anlitas av elevhälsan vid behov.

Beatrice Gölin
Skolsköterska
Telefon: 0733-70 88 68
E-post: beatrice.golin@malmo.se

Muamera Smrkovic
Skolkurator F-6
Telefon: 0709-91 58 48
E-post: muamera.smrkovic@malmo.se

Emma Appelskog
Skolkurator 7-9
Telefon: 0705-61 21 72
E-post: emma.appelskog@malmo.se

Paulina Delén
Studie- och yrkesvägledare
Telefon: 0708-12 90 51
E-post: paulina.delen@malmo.se

Specialpedagoger

Marianne Hansson-Frank
Telefon: 0708-35 51 68
E-post: marianne.frank@malmo.se

Susanna Millbäck
Telefon: 0731-51 33 79
E-post: susanna.millback@malmo.se

Åsa Hallin
Telefon: 0708-15 77 39
E-post: asa.hallin@malmo.se

Selma Ahmetbegovic
Telefon: 0708-15 84 02
E-post: selma.ahmetbegovic@malmo.se

Sorgenfriskolans studie- och yrkesvägledare Paulina Delén finns tillgänglig varje tisdag och onsdag, samt när det är jämn vecka på torsdagar.

Paulina Delén
Telefon: 0708-12 90 51
E-post: paulina.delen@malmo.se

Här följer ett par användbara länkar:
Information om gymnasieskolor, gymnasieprogram och antagningspoäng:
www.skanegy.se

För att jämföra de olika gymnasieskolornas kvalitet:
www.valjaskola.se

Två olika test som kan hjälpa dig med tips om vilken utbildning som kan passa dig:
https://www.gymnasieguiden.se/testet
https://www.framtidsvalet.se/hogstadiet/intressetest/

Info om Ung i sommar, sommarjobb för elever i årskurs 9:
https://malmo.se/ungisommar

Hos vaktmästaren hittar du kvarglömda och upphittade saker som lämnas ut mot beskrivning. Vaktmästaren finner du i entrén till höger om Ingång A på källarplan.

Värdesaker hämtas på expeditionen. Kläder, väskor etc återfinns hos vaktmästaren. Allt som glöms på första våningen sparas på respektive avdelning.

Vladimir Markovic
Vaktmästare
Telefon: 0708-54 37 62
E-post: vladimir.markovic@malmo.se

Sorgenfriskolan

Sorgenfriskolan

Postadress:
205 80 Malmö
Besöksadress:
Mariagatan 1
sv