Malmö stad
$left
$middle

Utställning: Glipa – glimrar och skär

Med lera och sand har Li Lindblom skapat verk som utforskar hur vi kan hitta mod och motstånd i natur som växer på sina egna villkor.

Något står på glänt, allt annat sluter till. Där inne blänker ett lugn, skymtar en eld. Öppnar, korsar och motar. Det glimrar och skär. Kliv in i din glipa, bär den med dig.

Med lera och sand har Li Lindblom skapat verk som utforskar hur vi kan hitta mod och motstånd i natur som växer på sina egna villkor.

Om konstnären

Li Lindblom (f. 1977) är utbildad fotograf, grafisk designer och har gått Keramiskt utvecklingsår på Hellidens folkhögskola. Fragment av berättelser och tankar som uppstår i den taktila interaktionen mellan händer och material, är grunden för hennes arbete. Lindblom arbetar ofta med teman som rör motstånd, naturen och identitet. Huvudmaterialen är lera och sand med vilka hon skapar sandgjutna, handbyggda eller drejade skulpturer. Hemsida: https://www.lilindblom.se/

Besök utställningen

Välkommen på vernissage fredag 29 maj kl. 18.00-21.00 med konstnärssamtal kl. 19.00. Utställningen visas 29 maj-21 juni i Galleri Jaktpaviljongen i Malmö Folkets Park. Utställningen är öppen fredag-söndag kl. 11-17 med fri entré!

Om Jaktpaviljongen

Den lilla jaktpaviljongen är parkens äldsta byggnad med anor från 1700-talet. På senare år har den fått en mer konstnärlig prägel och framförallt på somrarna har byggnaden använts som galleri.

Jaktpaviljongen ligger på en liten kulle omgärdad av växtlighet och en trappa leder upp till det lilla huset. Jaktpaviljongen ligger i närheten av Parktorget och Brändan, snett mittemot Äventyrsgolfens kiosk.

Alla tillfällen

  1. till
    Plats Folkets Park (Jaktpaviljongen)
  2. till
    Plats Folkets Park (Jaktpaviljongen)
  3. till
    Plats Folkets Park (Jaktpaviljongen)
  4. till
    Plats Folkets Park (Jaktpaviljongen)
  5. till
    Plats Folkets Park (Jaktpaviljongen)

Mer information om Folkets Park

Folkets Park är Sveriges äldsta folkpark. I över 130 år har besökare, så väl Malmöbor som tillresta, kommit hit för att ha kul, koppla av och umgås.

sv