Malmö stad
$left
$middle

Förbjudna boktips | 7–12 år

Vi pratar om böcker som av olika anledningar har förbjudits på olika platser i världen.

Varför uppfattas vissa böcker som farliga? Och finns det barnböcker som är förbjudna nu?

Vi pratar om förbjudna böcker – böcker som någonstans vid någon tidpunkt har blivit begränsad av någon. Det kan vara allt från att boken tagits bort helt till att delar av bokens innehåll ändras. Anledningarna till att en bok förbjuds är olika, men i grunden handlar det om att någon velat stoppa de tankar och idéer som boken innehåller. 

Förbjuden kulturvecka

Arrangemanget är en del av Förbjuden kulturvecka. 12–18 oktober arrangerar Malmö stad Förbjuden kulturvecka som belyser konstnärlig frihet och censur genom kultur som någon gång, någonstans och av någon anledning censurerats, förbjudits eller bannlysts.

Förbjuden kulturvecka

Mer information om Rosengårdsbiblioteket

Tre våningar stort bibliotek med en helt egen våning för barn och unga.

  • Plats: Rosengård Centrum, Dicksons v 6, 213 68 Malmö

Alla aktiviteter

Hämtar evenemang...
  • Spontanfotboll med Ariana och Unga Minds

    Kategori
    Bollsport
    Plats
    Kroksbäcksskolans gymnastiksal
    Målgrupp 8 - 19 år

    Kom och ha kul med fotboll i Kroksbäcksskolans gymnastiksal tillsammans med Ariana FC och Unga Minds Connect Malmö.

  • Aktiva eftermiddagar med Hyllie GF

    Kategori
    Gymnastik
    Plats
    Hyllie sportcenter
    Målgrupp 7 - 13 år

    Prova på gymnastik och annat kul på Hyllie sportcenter på onsdagar och torsdagar.

  • Odla – från frö till skörd | 3–13 år

    Kategori
    Djur, natur och friluftsliv
    Plats
    Stadsbiblioteket
    Målgrupp 3 - 13 år

    Genom praktiska workshops och tematiska träffar utforskar vi naturens kretslopp, växternas berättelser och hur odling kan bli en plats för kreativitet, reflektion och gemenskap.

Alla aktiviteter
Hämtar evenemang...
sv