Spela fotboll med MFF och ZigZag i Lindängens sporthall på fredagar. För 16–25 år.
Nattfotboll i Lindängens sporthall är en satsning där Malmö FF och BK Olympic skapar trygga och inkluderande miljöer för unga. Alla deltagare, oavsett bakgrund eller erfarenhet, är välkomna att delta i fotbollsaktiviteterna.
Aktiviteten är till för alla mellan 16 och 25 år. Vi spelar 5-manna turneringar med fyra lag.
Vi ses i Lindängens sporthall på fredagar!
Anmäl dig
För att delta i aktiviteten behöver man anmäla sig via nattfotbollens WhatsApp-grupp.
Kontakta arrangören
Kontaktperson: Luigi Cordasco (luigi.cordasco@mff.se, 0793406487)
Om satsningen
Nattfotboll är en satsning där Malmö FF, tillsammans med andra aktörer, skapar trygga och inkluderande miljöer för unga. Vårt mål är att engagera unga genom meningsfulla aktiviteter, ge dem möjlighet att mötas och utvecklas, samt stärka relationerna mellan Malmö FF och lokalsamhället.
Vi vill att alla deltagare, oavsett bakgrund eller erfarenhet, ska känna sig välkomna och delaktiga i aktiviteterna. Genom att erbjuda fotboll, workshops och sociala aktiviteter skapar vi positiva mötesplatser där ungdomar kan känna sig inspirerade och utvecklas både som individer och som en del av en gemenskap.