Malmö stad
$left
$middle

Nattfotboll för tjejer med MFF och BK Olympic

Spela fotboll med Malmö FF och BK Olympic i Lindängens sporthall på lördagskvällar.

Nattfotboll i Lindängen är en satsning där Malmö FF och BK Olympic skapar trygga och inkluderande miljöer för unga tjejer.

Aktiviteten är till för tjejer mellan 10 och 14 år. Det är helt gratis att vara med och ingen föranmälan krävs.

Alla deltagare, oavsett bakgrund eller erfarenhet, är välkomna att delta i fotbollsaktiviteterna.

Vi ses i Lindängens sporthall på lördagar!

Kontakta arrangören

Kontaktperson: Luigi Cordasco (luigi.cordasco@mff.se, 0793406487)

Om satsningen

Nattfotboll är en satsning där Malmö FF, tillsammans med andra aktörer, skapar trygga och inkluderande miljöer för unga. Vårt mål är att engagera unga genom meningsfulla aktiviteter, ge dem möjlighet att mötas och utvecklas, samt stärka relationerna mellan Malmö FF och lokalsamhället.

Vi vill att alla deltagare, oavsett bakgrund eller erfarenhet, ska känna sig välkomna och delaktiga i aktiviteterna. Genom att erbjuda fotboll, workshops och sociala aktiviteter skapar vi positiva mötesplatser där ungdomar kan känna sig inspirerade och utvecklas både som individer och som en del av en gemenskap.

Alla tillfällen

  1. till
    Plats Lindängens sporthall
  2. till
    Plats Lindängens sporthall
  3. till
    Plats Lindängens sporthall
  4. till
    Plats Lindängens sporthall
  5. till
    Plats Lindängens sporthall

Mer information om Lindängens sporthall

Idrottssal i Lindängen som ägs och förvaltas av Malmö stad. Byggnaden ligger i anslutning till Lindängenskolan.

  • Plats: Munkhättegatan 151, 215 74 Malmö

Alla aktiviteter

Hämtar evenemang...
  • Sommarlov på Torups friluftsgård

    Kategori
    Djur, natur och friluftsliv, Pyssel och lek
    Plats
    Torups friluftsgård
    Målgrupp 0 - 25 år

    Välkommen ut till Bokskogen i sommar! Mellan den 17 juni–14 augusti bjuder Torups friluftsgård in till roliga och kostnadsfria naturaktiviteter för barn och familjer.

  • Kategori
    Vattensport, Djur, natur och friluftsliv
    Plats
    Limhamns Sjöscoutkår
    Målgrupp 8 - 16 år

    Lär dig segla med Limhamns Sjöscoutkår i sommar! Prova segling, träna sjövett och knopar och segla optimistjolle tillsammans med nya kompisar vid havet.

  • Kul i Malmö Ribban

    Kategori
    Bollsport, Dans, Pyssel och lek, Spel och e-sport, Racketsport, Workshop
    Plats
    Ribersborgsstranden
    Målgrupp 4 - 25 år

    Kom och ha kul på Ribban i sommar! Här kan du låna sport- och fritidsprylar, spela spel och hänga med kompisar varje dag.

Alla aktiviteter
Hämtar evenemang...
sv