- Kategori
- Kampsport
- Plats
- Betaniaplan 4
- Målgrupp 10 - 25 år
Knyt handskarna och kliv in i ringen hos Limitless Boxning! Här får du träna teknik, slagkombinationer och rörelse i energifyllda pass.
.png)
Ritlabb Plastbantarna är en kreativ aktivitet där du utmanas i att ersätta plast med annat material.
Tänk bort plasten! Ritlabb tar utgångspunkt i utställningen Plastbantarna där du får upptäcka hur design kan förändras genom att tänka bort plasten.
Du väljer ut ett plastföremål i utställningen, ritar av det och fundera över varför det är tillverkat i just plast. Sedan skissar du fram en ny version av samma föremål i ett annat material och funderar på hur materialvalet påverkar form, användning och upplevelse. När du är klar signerar du din teckning och sätter upp den på inspirationsväggen, där den blir en del av ett gemensamt galleri av nya idéer.
Johanna Sjögren
(johanna.sjogren.duthy@formdesigncenter.com, 040-6645150)
Mötesplats med tillfälliga utställningar om design, hantverk och arkitektur, samt en butik och ett kafé.
Plats: Lilla Torg 9
Knyt handskarna och kliv in i ringen hos Limitless Boxning! Här får du träna teknik, slagkombinationer och rörelse i energifyllda pass.
Är du nyfiken på racketsport? Kom till Malmö Squash Club och testa squash och racketball i en rolig och aktiv miljö för både barn och vuxna.
Slag, sparkar och härlig energi – Limitless Malmö bjuder in till sommarträning i taekwondo, thaiboxning och brasiliansk jiu-jitsu för barn och unga.