Kontakta oss

Har du synpunkter eller behöver du ta kontakt med någon särskild på Stadsbiblioteket? Här finns telefonnummer och e-postadresser till både avdelningar och ansvariga personer på Stadsbiblioteket.

Allmänna frågor

040–660 85 00
info.stadsbiblioteket@malmo.se

Spärra ditt bibliotekskort

040–660 85 00
info.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om bibliotekskort

Biblioteksbussen

040–660 85 00
Information om biblioteksbussen

Boken kommer

040–660 86 77
Information om boken kommer

Fjärrlån

fjarr.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om fjärrlån

Företagsservice

foretagsinformation.biblioteken@malmo.se
Information om företagsservice

Inköpsfrågor

Gör ett inköpsförslag
Övriga inköpsfrågor: inkop.mc@malmo.se 

Kok & Bok - restaurang och café

040–660 13 75
info@kokobok.se
Information om Kok & Bok

Kravärenden

040–660 86 25 
måndag–fredag klockan 10.00–13.00
stadsbiblioteket.kravavdelningen@malmo.se
Information om kravärenden

Malmö lärcentrum

040–660 86 57
larcentrum@malmo.se
Information om Malmö lärcentrum

Programfrågor

Dan Hedlund, arrangemangskoordinator
0733–29 30 38
dan.hedlund@malmo.se

Talböcker

040–660 85 18
talboken.stadsbiblioteket@malmo.se
Information om talböcker

Utställningar

utstallningbibliotek@malmo.se
Information om att ställa ut

Visningar

För bokning kontakta 
info.stadsbiblioteket@malmo.se 

Vi vill gärna att högstadie- och gymnasieklasser bokar senast tre veckor före besöket.
Skolklasser i lägre åldrar använder kulturkartan för bokning.

Studiebesök

Carola Beijer
0709–16 94 18
carola.beijer@malmo.se

Webbredaktionen

Mats Nordström
0766–23 37 02
mats.nordstrom@malmo.se

Mediekontakter

Erik Leo, kommunikatör
0703–85 89 46
erik.b.leo@malmo.se

Tereza Franzén, kommunikatör
0709–71 69 35
tereza.franzen@malmo.se

Johan Björkwall, kommunikatör
0768–78 63 23
johan.bjorkwall@malmo.se

Frågor om våra projekt

Maria Andersson
0768–50 28 83
maria.m.andersson@malmo.se

Ledning

Torbjörn Nilsson
Stadsbibliotekarie
0729–63 65 55
torbjorn.nilsson5@malmo.se

Carola Beijer
Verksamhetscontroller
0709–16 94 18
carola.beijer@malmo.se

Per Mattsson
Enhetschef: Vuxna, digitalt och teknik
0709–79 52 38
per.mattsson@malmo.se

Athanasios Patsias
Enhetschef: Områdesbiblioteken
070–93 38 39
athanasios.patsias@malmo.se

Maria Ragnarsson
Enhetschef: Barn & Unga
0708–50 09 39
maria.ragnarsson@malmo.se

Stefan Wahlstedt
Enhetschef: Staben
0708–10 20 06
stefan.wahlstedt@malmo.se

Karin Ahlstedt
Enhetschef: Värdskap & Medier
0709–45 36 49
karin.ahlstedt@malmo.se

Senast ändrad: 2018-09-06 13:38