Kontakta oss

För allmänna kontaktuppgifter till Malmö Museer, se längst ned på sidan.

Telefon

040-34 10 00 (växel, Malmö stad)
040-34 44 37 (museibutik Slottsholmen)
040-34 44 38 (museibutik Teknikens och Sjöfartens hus)
040-34 44 23 (bokning av visningar och lektioner)

0734-35 92 76 (Ebbas hus)
040-12 84 71 (Museispårväg)

Telefax

040-12 40 97 (Malmö Museers stab och Malmö Konstmuseum)
040-34 43 87 (Museibutik Slottsholmen och bokningen)
040-12 87 50 (Teknikens och Sjöfartens hus)

E-post

E-postadress till medarbetare utformas enligt principen:
fornamn(.initial).efternamn@malmo.se

Om Du är osäker på korrekt e-postadress, sänd ett mail till malmomuseer@malmo.se så vidarebefordras Ditt mail till önskad medarbetare.

Endast de medarbetare som aktivt valt att publiceras, visas på hemsidan.

Museichef

Katarina Carlsson
katarina.carlsson@malmo.se

Administration/stab

v. Attila Rostoványi, enhetschef
attila.rostovanyi@malmo.se

Kulturarvsenheten

Anna Gullmark, enhetschef
anna.gullmark@malmo.se

Pedagogenheten

Mats Fastrup, enhetschef
mats.fastrup@malmo.se

Publikenheten

Pontus Wiahl, enhetschef
pontus.wiahl@malmo.se

Sektionen för kulturmiljövård

Olof Martinsson, stadsantikvarie och sektionschef
olof.martinsson@malmo.se

Utställningsenheten

Josefine Floberg, utställningschef
josefine.floberg@malmo.se

Senast ändrad: 2018-08-03 10:03