Rådmansvången/S. Förstadsgatan

Snart bygger vi om Södra Förstadsgatan i höjd med Rådmansvången. Gatan byggs om från fasad till fasad och kommer länka ihop stadens nuvarande centrum och Möllevången på ett mer attraktivt sätt. Mer Malmö åt alla!
Arbetet planeras genomföras 2025 till 2026
Välkommen till Södra Förstadsgatan/Rådmansvången 2026
Stadsgata full av liv
Med ombyggd gata fasad från fasad är det en stadsgata full av liv och rörelse.
Trygg och framkomlig
Nu kan du säkert och framkomligt cykla och gå längs gatan.
Visionsbilderna är framtagna av AFRY i samarbete med Malmö stad.
Därför behöver vi bygga om
Södra Förstadsgatan brottas med nedskräpning, klotter, fortkörning och polisens trygghetsmätningar visar att det finns stor potential att förbättra just trygghetsupplevelsen. Enligt mätningarna upplevs även andra delar av Rådmansvången som otrygga. Ombyggnationen av Södra Förstadsgatan skapar tillfälle att även förbättra upplevelserna av dessa.
Stor påverkan på trafiken i västra Malmö
Vi bygger om många gator just nu. Det kan begränsa möjligheten att köra bil i västra Malmö. Undvik rusningstrafik, planera din körning eller välj cykeln eller bussen om det är möjligt.