En känsla av glädje

Modell: Cora. Foto: Melisa Chin-Shin Zabihi
Hanna Bram elev på Tillskärarakademin Malmö har designat, konstruerat och sytt upp plagget. Kjolens design har tagits fram tillsammans med Sabriin.
Foto: Matilda Thulin / Malmö Museer
En kjol i satin med ett släp av organza som går att fästa upp där bak och ger en fjärilseffekt när man går. Färgen på plagget är inspirerad av färg från naturen - grön. För mig är detta ett powerplagg, som visar styrka och mod. Jag har designat en blus av en tröja från second hand. Plagget ska fånga den genomgående känslan i min kollektion av frihet och att blomstra som person. För att få den känslan valde jag att fästa organza i halsen och ärmarna. Tänk dig att fjärilens vackra vingar är på väg ut.
Hanna

Hanna Bram. Foto: Melissa Chin-Shin Zabihi.
Mina inspirationskällor är mycket Pinterest, vad mina egna systrar har på sig, men även influencers som utgår från modest fashion och vad de har på sig och vad hade jag själv velat ha på mig.
Sabriin
Ljudspår: Sabriin berättar om arbetet med utställningen
Soundtrack: Sabriin talks about the exhibition
Kontakta oss
-
Malmö museum
- E-post: malmomuseum@malmo.se
- Telefon: 040-34 44 00
-
Postadress:
Malmö museum205 80Malmö