Fotbolls-VM 2026
Fotbolls-VM 2026 äger rum 11 juni-19 juli. Många fotbollsfans är redo att följa Sveriges resa i mästerskapet. Denna gång avgörs fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko. Malmö stad visar Sveriges gruppspelsmatcher och matcher i slutspelet på storbildsskärm på Lördagsplan i centrala Malmö.
Matcherna på storbildsskärm
Fotbolls-VM genomförs denna gång i Nord- och Mellanamerika vilket innebär många sena matcher svensk tid. Här hittar du alla Sveriges gruppspelsmatcher och de matcher i slutspelet som visas på storbildsskärm.
Hitta till Lördagsplan
Platsen för visningarna på storbildsskärm är Lördagsplan. Det är en stor och öppen parkyta mitt emot Stadsbiblioteket i Malmö, längs med Kung Oscars väg.
Praktisk information
Går det att köpa mat och dryck vid visningarna? Finns det toaletter på plats? Vad händer om det är dåligt väder? Här har vi samlat frågor och svar inför visningarna av matcherna i fotbolls-VM på Lördagsplan.