Hotell- och turismprogrammet – lärling
Gillar du att ge bra service och ett proffsigt bemötande? Drömmer du om att arbeta utomlands? Då är hotell- och turismprogrammet något för dig.
Om programmet
På hotell och turismprogrammet får du en bred kunskap om service och bemötande, samt en stor kunskap inom hotell, reception, konferenser och evenemang. Den här utbildningen är perfekt för dig som tycker om att arbeta med människor från olika länder runt om i världen.
Du tränar service, bemötande och hur man organiserar, planerar och genomför möten och evenemang. Vi varvar teori och praktiskt arbete, teorin får du i skolan och de praktiska delarna arbetar du med ute på APL-platsen.
Yrket ställer krav på dig att vara öppen och att du har ett bra bemötande, vilket du tränas i under hela din utbildning.
Utbildningen ger möjlighet till jobb till exempel i reception, inom bokning, konferens eller våningsservice.
Grundläggande högskolebehörighet
Alla yrkesprogram leder till grundläggande högskolebehörighet, vilket också ger dig möjlighet att plugga vidare om du vill det.
Lärlingsutbildning
Som lärling läser du en stor del av din utbildning på en eller flera arbetsplatser i branschen.
När du tar examen från en lärlingsutbildning har du redan haft mycket kontakt med arbetslivet och det ger dig kontakter, erfarenhet och en bra start i din fortsatta karriär.
Arbetsplatsförlagt lärande – APL
Under utbildningen går du som lärling ute på en APL-plats, vilket ger dig en stor chans till arbete efter studenten. Du genomför din utbildning på en APL-plats 2-3 dagar i veckan, där får du möjligheten att utveckla dina kunskaper i det vardagliga arbetet på tex ett hotell. Moment som ingår är att du lär dig hotells olika avdelningar och verksamheten på konferenser.
Genom APL, uppgifter och teori kopplade till branschen skapar du dig en god uppfattning om hur arbetslivet fungerar.
Efter gymnasiet
Direkt efter avslutad gymnasieutbildning finns det möjlighet till jobb som konferensvärdinna eller receptionist både i Sverige och utomlands.
Framtida möjligheter
Utbildningen ger dig praktiska kunskaper inom hotell, konferens, turism och resor. Du lär dig om service, kommunikation, språk, planering, ledning och ekonomi.
Efter gymnasiet kan du jobba som:
- Hotellreceptionist
- Turistguide
- Reseledare
- Resebyråtjänsteman
- Concierge
- Konferensvärd
- Eventplanerare
Vidare studier kan leda till yrken inom områden som:
- Hotellmanagement
- Turismutveckling
- Eventkoordinering
Detta läser du
Programfördjupning
- 600 poäng
- Specialisering inom programmet.
Programgemensamt
- 900 poäng
- Ämnen och nivåer som alla på hotell- och turismprogrammet läser.
Gymnasiegemensamt
- 900 poäng
- Ämnen du läser på alla nationella program.
Individuellt val
- 200 poäng
- Valbara ämnen som skolan erbjuder.
Gymnasiearbete
- 100 poäng
- Gymnasiearbetet innebär att du gör ett självständigt fördjupande arbete inom ett område som intresserar dig.
Funderar du på om utbildningen passar dig?
Har du frågor om utbildningen eller vill du veta mer? Vår studie- och yrkesvägledare hjälper dig gärna.
Maria Wetterlund
Studie- och yrkesvägledare
Telefon: 0729-66 58 67
E-post: maria.wetterlund@malmo.se