På Malmö idrottsgymnasium har vi många duktiga idrottare som kombinerar sina gymnasiestudier med sin satsning på idrott. Hos oss har lärarna stor förståelse för att idrott är en viktig del av ditt liv – kanske den viktigaste.
På Malmö Idrottsgymnasium tycker vi det är viktigt med elevinflytande. På skolan får som elev träffa elever från andra klasser och idrotter, lärare, skolledning och annan personal i olika gruppkonstellationer. Bland annat kan du vara aktiv som elevskyddsombud, delta i vårt matråd eller i elevkåren. Eftersom skolan är ganska liten är det lätt att påverka om man vill.
För oss på MIG är det självklart att ha ett nära och öppet samarbete med elevkåren. Det är nära till beslut och elevkåren har stora möjligheter till inflytande och arrangerar elevaktiviteter och andra roliga kringaktiviteter på skolan.