Permanent vägvisning och gatunamnskyltar
Vägvisning utgår i huvudsak från generella regler och riktlinjer i form av vägmärkesförordningen (VMF), Transportstyrelsens allmänna råd om vägmärken och andra anordningar (TSFS 2019:74) samt Trafikverkets riktlinjer för vägvisning (exempelvis Vägars och gators utformning, VGU).
Samråd med trafikregleringsenheten
Frågor som berör vägvisning, cykelvägvisning, gångvägvisning och gatunamnsskyltar ska i god tid samrådas med vägvisningsansvarig på fastighets- och gatukontorets trafikregleringsenhet.
Trafikregleringsenheten ska innan den slutgiltiga vägvisningen fastställs tagit del av VU-plan innehållandes vägvisningen samt vid behov tillverkningsritningarna av själva vägvisningsskyltarna.
Länkar till föreskrifter och författningar
Krav
Likformlig vägvisningsstruktur och återhållsamhet
Vägvisningen ska följa och vara likformig med den vägvisningsstruktur som finns i dag. Vägvisning ska ske med största möjliga återhållsamhet.
Samråd med vägvisningsansvarig på trafikregleringsenheten
Frågor som berör vägvisning, cykelvägvisning, gångvägvisning och gatunamn ska i god tid samrådas med vägvisningsansvarig på fastighets- och gatukontorets trafikregleringsenhet.
Trafikregleringsenheten ska innan den slutgiltiga vägvisningen fastställs tagit del av ritningsunderlaget som berör vägvisningen samt tillverkningsritningarna av själva vägvisningsskyltarna.
Styrande riktlinjer
Vägvisning utgår i huvudsak utifrån VVFS 2007:305 och Trafikverkets riktlinjer för vägvisning. Placeringen av och höjden på vägvisningen ska dock beaktas från fall till fall. Detta med anledning av att placeringen styrs av omgivande miljö.
Vägvisning för motorfordonstrafik
Montering ska i första hand ske på fyrkantsstolpar.
Är stolpens dimension större än 60 mm och hastigheten överstiger 50 km/h ska montering övervägas ske på slipbase. Avgörande faktorer för montering på slipbase är bland annat omgivningsmiljö, risken för att andra trafikanter kan skadas m.m. Montering av slipbase ska ske i samråd med vägvisningsansvarig på trafikregleringsenheten.
Dimensionering av stolpe och fundament sker utifrån beräkningar av vindlaster i förhållande till total skyltarea. Beräkningen ska ske enligt Transportstyrelsens normer och kan göras exempelvis av skylttillverkaren.
Reflexmateriel
En skyltkombination ska det alltid vara samma sorts reflexmaterial. Är det en vägvisning som kompletteras får det högst skilja 5 år mellan den äldsta och den nya vägvisningen.
- Normal reflex (EG) - i markvägvisningen inom tätort.
- High Intensity (HI - ej flourescerande material) - eller motsvarande på större vägar utanför tätort med ringa eller ingen belysning.
- Stimsonite (STI) - eller motsvarande i portaler.
Textstorlekar
Avgörande för val av textstorlek är bland annat hastigheten på vägen och storleken på skylten samt mängden information.
Som riktvärde gäller följande:
Portaler
- Versal 200 mm, versalgemen 200/145 mm.
- Versal 170 mm, versalgemen 170/124 mm.
Större storlekar kan förekomma beroende på vilken typ av väg det rör sig om. Inne i staden ska i första hand dock 170 mm text användas.
Markvägvisning
Upp till och med 50 km/h:
- Versal 120 mm, versalgemen 120/88 (110/80) mm
Vid 60 till 90 km/h:
- Versal 150 mm, versalgemen 150/109 mm
Över 90 km/h:
- Versal 200 mm, versalgemen 200/146 mm
Portaler
Om inget annat anges skall portaler ha stålben och en överliggare i aluminium. Portalen skall vara dimensionerad för en skyltarea med en faktor 1,3 i förhållande till den vägvisning som sätts vid etableringen av portalen.
Undantag från ovan kan förekomma. Kontakt ska tas med trafikregleringsenhetens vägvisningsansvarige innan vägvisning fastställs.
Vägvisning för fotgängare och cyklister
Cykeltrafik
- Skyltar och detaljer ska vara av typ AB Blinkfyrar eller likvärdigt.
- Skyltar och stolpar målningsbehandlas i ”Malmögrönt”, färgkod: NCS8010-10Y med glans 70 % ± 5 %. Målning utföres som eloxering eller i pulverlack.
- Stolparna förses med topphatt.
- Skylt i strängpressad profil av aluminium.
- Text höjd 60/44, kan varieras så att skyltlängden inte överstiger 700 mm.
- Vit text och pil på mörkblå grund av vit bård.
- Vit cykelsymbol på ljusblågrund med vit bård.
- Text och pil skall vara av reflexmaterial.
- Skylten kan vara enkel- eller dubbelsidig.
- Vägvisare skall utföras med flaggmontage på stolpe som ger möjlighet för vägvisning i fyra riktningarna.
- Stolpe monteras i fundament.
Gångtrafik
Utformningen av stolparna för fotgängares vägvisning kommer att anpassas så långt det är möjligt till den miljö de ska placeras i.
- Färgen på stolparna ska alltid vara malmögrön.
- Antalet vägvisare per stolpe bör inte överstiga sex stycken.
- Utanför centrala Malmö används en mer modern typ av stolpe till vägvisning, dessa hittas bl.a. vid Hyllie station och ska nyttjas när gångvägvisning för fotgängare blir aktuell i mindre centrala delar av staden.
Vägvisning för gång och cykeltrafik ska stämmas av med ansvarig på trafikregleringsenheten.
Gatunamnsskyltar
- I ritningsunderlaget för ny/ombyggnationen ska det på trafikanordningsplanen även framgå placeringen av gatunamnskyltar.
- Det ska gå att utläsa om de monteras tillsammans med annat märke, på egen stolpe, belysningsstolpe eller fasad.
- I vissa fall är det inte möjligt att inkludera gatunamnsskyltar i trafikanordningsplan, eller så uppstår behov av gatunamnsskyltar innan dess att vägen ska färdigställas.
- I dessa fall ska vägvisningsansvarig kontaktas och en lösning för gatunamn och adressnummer i området tas fram av vägvisningsansvarig.
- Inom tätorten Malmö finns det olika varianter på gatunamnsskyltarna beroende på var i staden man befinner sig. I de centrala delarna förekommer det både emaljskyltar (fram till 1935) och gjutna skyltar (fram till 1972). För mer information om de olika modellerna se vägvisningsplanen.
- Vid byte av befintliga gatunamnsskyltar så ska dessa i första hand ersättas med samma typ av skylt som är rådande inom aktuellt område.
- Vid uppsättande av gatunamnskyltar ska det också övervägas om kvartersnamn/adressnummer ska ingå i skylten. Montering på byggnader ska ske i samförstånd och med fastighetsägarens tillstånd. Detta ska vara skriftligt dokumenterat.
- Skylten är fastighets- och gatukontorets egendom.
- Gatunamnsskyltar sätts upp efter godkännande från trafikregleringsenhetens vägvisningsansvarig.
Sidan senast uppdaterad:
