- Kategori
- Utställning
- Plats
- Rosengårdsbiblioteket
En utställning där du får besöka platser i Rosengård ur konstnären Richard Hansens eget minne.
Här hittar du författarsamtal, sagostunder, bokcirklar och allt annat som händer på alla Malmös bibliotek.
En utställning där du får besöka platser i Rosengård ur konstnären Richard Hansens eget minne.
Kom och ta en gallrad tidskrift (eller två, eller tre, eller fyra)!
Få hjälp med frågor om samhället, IT och ekonomi.
Vi tränar på att prata svenska utifrån ett gemensamt tema under promenader i sommar.
Rosengårdsbiblioteket välkomnar dig till ett språkcafé för kvinnor och ickebinära, med tillgång till pedagogisk barnverksamhet.
För dig som saknar arbete eller studier och behöver vägledning.
För dig som saknar arbete eller studier och behöver vägledning.
Vill du lära dig japanska eller svenska? Samtala på båda språken och utbyt kulturer varannan fredag!
Ta med ditt handarbete och träffa andra intresserade.
Välkommen att skapa en regnbågsinspirerad dekoration som vi sedan hänger upp på biblioteket under Malmö Pride.
Är du nyfiken på småkryp och ängsblommor i Beijers park? Välkommen att vara med på mini-bioblitz!
Söker du jobb? Då finns hjälp att få vid fyra tillfällen i vår
Har du alltid velat göra musik? Nu har du chansen! Under två dagar får du hänga i en professionell studio på tillsammans med producenten Shanti Blanco och skapa en egen låt från grunden.
Två dagar av författarsamtal, scensamtal, skrivworkshops med mera. Vänder sig i första hand till ungdomar mellan 13-25 år.
Invigningen till två dagar av författarsamtal, scensamtal, skrivworkshops med mera. Vänder sig i första hand till ungdomar mellan 13-25 år.
Ord, berättelser och känslor låter på så många olika sätt! Kom och formulera det som är viktigt för dig tillsammans med Marx och Nasir, som båda vann Ortens bästa poet 2024!
Vill du skriva något som känns – på riktigt? Kom och skriv med Rihab Garci och hjälp henne kickstarta sin nästa bok. Du testar skrivövningar, bygger scener och kastar in idéer, repliker och händelser.
Kamal växte upp i Lindängen. Nu kommer han tillbaka för att själv berätta om skotten som förändrade hans liv, ryktena som följde, det rasistiska våldet och rätten till sin egen historia.
Ett samtal om att skriva från verkligheten, hitta sin egen röst och låta musiken bära det som annars är svårt att säga.
Ett författarsamtal där författaren och bokens huvudperson möts på scen. Ett samtal om drömmar, att växa upp i orten och varför teater är den nya hiphopen.
Kom och odla, skapa, gå naturbingo och träffa nya vänner i sommar!
Två dagar av författarsamtal, scensamtal, skrivworkshops med mera. Vänder sig i första hand till ungdomar mellan 13-25 år.
Vill du skriva en tv-serie om ditt liv? Kom och lär dig hur vardag blir kaos, och hur du skriver så att konflikter och skämt blir tunga och äkta.
Ett författarsamtal om identitet, svenskhet och att skriva sig fri.
Din ort är full av berättelser. Kom och skriv med journalisten och författaren Mohamed Yussuf. Utgå från vänner, snacket, minnen och livet runt dig och få hjälp att sätta ord på din verklighet.
Hur får en bok ditt hjärta att slå snabbare? Vi frågar henne om nya boken "Bara en sista rush bror", karaktärerna, inspirationen och livet som författare och influencer.
Marx Mukaru och Nasir Sarr, vinnare av Ortens bästa poet 2024, bjuder in till en kväll där poesin och språket står i centrum.