- Kategori
- Quiz och frågesport, Litteratur
- Plats
- Rosengårdsbiblioteket
- Målgrupp
- Barn och familj
Tävla i Kattjakten i Rosengård centrum!
Här hittar du författarsamtal, sagostunder, bokcirklar och allt annat som händer på alla Malmös bibliotek.
Tävla i Kattjakten i Rosengård centrum!
Träna på engelska tillsammans med andra på biblioteket!
Vill du lära dig japanska eller svenska? Samtala på båda språken och utbyt kulturer varannan fredag!
Tycker du om klurigheter och att svara på svåra frågor? Kom och gör vår tipspromenad.
Häxa, vampyr eller skelett? Kom utklädd till Hylliebiblioteket på Halloween och var med i utlottning av biobiljetter!
Vem tycker du är en demokratihjälte? Under läslovet kan alla barn utforska begreppet demokratihjältar och ta sig an journalistiska uppdrag.
För barn i alla åldrar.
Under läslovet kan du halloweenpyssla alla eftermiddagar på Hylliebiblioteket.
Gillar du arabisk musik och är nyfiken på språk och översättning? Lyssna på och översätt låttexter tillsammans med andra i en workshop med fokus på arabisk hiphop.
Är du mellan 19 och 30 år och gillar att läsa och prata om böcker? Välkommen att vara med i Hylliebibliotekets bokklubb! I oktober läser vi The Cruel Prince av Holly Black.
Träna din engelska med andra!
Kom och lyssna på sagor med olika teman under hösten.
Vi läser böcker på urdu som passar barn i olika åldrar.
Gör ditt eget memory.
En tipsrunda med temat "Läskigt".
Kom och skapa i lugn och ro – för dig med funktionsnedsättning. Det blir taktilt pyssel med Tove och Lisa.
Har du något att reparera, vill lära dig mer om det eller redan vet hur man använder verktyg och vill hjälpa andra? Repair Cafe Malmö är platsen att gå till!
Kom och skapa med oss i Barnens verkstad! Vi testar alla möjliga slags material – trä, tyg, färg, stenar, kottar, lera och mycket mer.
Kom och öva din svenska i trevligt sällskap med andra.
Få hjälp med dina läxor av ungdomarna i Bulltofta SIF.
Vi samtalar om Tranorna flyger söderut av Lisa Ridzén.
Hur pratar vi om livet, döden och de frågor som saknar enkla svar? Välkommen till ett öppet samtal där vi tillsammans utforskar tankar kring livets stora frågor.
Ta med ditt handarbete och träffa andra intresserade.
Vi läser nyheter ur den lättlästa tidningen 8 Sidor tillsammans. Träffarna vänder sig främst till dig som vill träna på svenska.
Ullis och Cicci tipsar om riktigt bra böcker! Du får också gärna tipsa om böcker som du gillar.
För SFI-elever och grundskoleelever.
Vill du komma igång med att virka?
Möt historieprofessorn och författaren Dick Harrison som föreläser om sin senaste bok "Förbjuden att läsa".
Vi läser en utvald novell och diskuterar i grupp.