Hakawati: Möt berättaren Wafaa Suliman
Hand in Hand kulturföreningen bjuder tillsammans med Wafaa Suliman in publiken till hakawatins värld, inspirerad av Bouchra Khalilis konstnärskap och Halaqas koncept. Evenemanget är på arabiska.
I Marocko har Al Halaqa funnits i flera hundra år och traditionen omfattar de olika betydelserna av det arabiska ordet halaqa: cirkel, ring och folksamling. Åhörarna formar en ring runt den som berättar och cirkeln blir en samlingspunkt för traditionellt muntligt berättande. Hakawati är det arabiska ordet för berättare.
Wafaa Suliman gör först en personlig och historisk reflektion kring hakawati-traditionen, dess kulturella betydelse och berättar om sin egen resa som berättare. Därefter följer en kort performativ berättelse inspirerad av Tusen och en natt, där publiken förs in i berättandets, minnets och konstens värld.
Läs mer om Bouchra Khalilis utställning här.
I samarbete med ABF Malmö. Ingår i projektet Halaqa som finansieras med stöd från Region Skåne.
Mer information om Malmö Konsthall
Att besöka Malmö Konsthall är att vandra rakt in i konsten. Den unika och öppna arkitekturen speglar stadens syn på att konst ska vara tillgänglig för alla. Malmö Konsthall är en del av Kulturförvaltningen i Malmö stad.
Plats: S:t Johannesgatan 7, 205 80 Malmö
