Läs tillsammans med oss!
- Kategori Litteratur, Samtal
- Plats Lindängenbiblioteket
Tillsammans lyssnar och läser vi en berättelse.

Upptäck vad som är på gång i Malmö! I vår evenemangskalender får du en överblick över vad som händer i staden. Allt från konstutställningar och naturguidningar till aktiviteter för hela familjen. Här finns något för alla – hitta det som passar just dig!
När sommaren tar plats i Malmö blomstrar staden av liv, glädje och gemenskap. Från soliga dagar i parker och vid havet till kvällar med kultur, musik och möten – det finns något för alla att upptäcka. Här har vi samlat några av säsongens höjdpunkter som bjuder in till både nya äventyr och välbekanta favoriter.
Tillsammans lyssnar och läser vi en berättelse.
En åtta dagar lång fest i hela Malmö! 2025 firar vi 40 år av mat, musik, aktiviteter och möten med tusentals härliga människor på stadens gator och torg.
Läs överallt! Och när du har läst tre böcker så får du en bok av biblioteket. Sommarboken pågår 13 juni–31 augusti på alla bibliotek i Malmö.
I odlingsutställningen, Den blomstrande köksträdgården, kan du få kunskap och inspiration om hur du kan odla vackra, välsmakande grönsaker tillsammans med ljuvliga blommor.
Släpp mobilen i sommar! Detoxutmaningen är en digital utmaning för dig mellan 16 och 25 år som vill minska ditt digitala beroende.
Malmö museums nya stora stadshistoriska utställning som tar besökaren med på en resa genom 150 år av malmöitisk vardag, kamp, kris och kreativitet – från industrialisering till kunskapstad.
I den intereraktiva videoinstallationen Dimensions in Testimony kan du samtala med överlevande från Förintelsen. I samarbete med Sveriges museum om Förintelsen.
Årets sommarutställning på Katrinetorp om heminredning under 1970- och 1980-talen. Tänk att det kan hända så mycket på så kort tid!
Följ med den uppfinningsrika hamstern Ivar på ett nervkittlande rymdäventyr.
Trådar av minne, motstånd och läkning. En vandringsutställning av Belgica Castro Fuentes.
Mellan 1933 och 1945 genomförde nazisterna den största plundringen av kulturföremål i världshistorien. Miljontals konstverk, antikviteter och över 100 miljoner böcker stals över hela Europa.
Välkommen till Torups slott. På en guidad visning får du se slottets storslagna paradvåning med bland annat den berömda matsalen med sina gyllenlädertapeter från 1600-talet.
Vetenskapsfilm på 360-gradersduk. Celeste fascinerad av dinosaurier. När hon förbereder ett skolarbete om dinosauriernas utrotning får hon en fråga – tänk om det fortfarande finns dinosaurier.
Oxiebibliotekets filmklubb - film för barn
Högläsning och pyssel för barn 7–12 år varje vardag i sommar.
Vetenskapsfilm på 360-gradersduk. I Stort Junior 3D beger vi oss iväg på en resa längre ut i rymden än var någon annan någonsin varit. Med 12-åriga Ellinore som guide och berättarröst.
Welcome to Torup Castle! On a guided tour, you get to see the castle's magnificent parlors, including the famous dining room with its golden leather wallpaper from the 17th century.
Stadsarkivet bjuder in till frågesport. Det blir en bred variation av ämnen, allt från lokalhistoria och samtidskunskap till populärkultur och nischade favoriter.