- Kategori
- Utställning, Konst och design
- Plats
- Moderna Museet Malmö
- Målgrupp
- Barn och familj
Även små bebisar kan titta på konst! Barnvagnsvisningarna på Moderna Museet Malmö sker i lugnt tempo där bebisarna bestämmer takten.
Hitta något att göra i Malmö! I vår evenemangskalender samlar vi evenemang och aktiviteter från både Malmö stad och andra arrangörer i staden.
Även små bebisar kan titta på konst! Barnvagnsvisningarna på Moderna Museet Malmö sker i lugnt tempo där bebisarna bestämmer takten.
Teckna i kaféet! Behöver du inspiration eller är du nybörjare men vill sitta i ett sammanhang och teckna? Då är Drink & Draw något för dig. Oavsett förkunskaper är du välkommen!
Museis – en kreativ och lekfull plats för små barn och deras vuxna. Vi utforskar konsten tillsammans utifrån det lilla barnets behov, med materialet och leken i centrum. För barn 1–3 år.
Varje lördag kl 14 ger våra kunniga guider en visning av utställningarna.Visningen ingår i entréavgiften. Fri entré för alla under 26 år. Utvalda söndagar kl 15 har vi visning på engelska.
Konst & Känsla är en guidad upplevelse där vi i en liten grupp reflekterar över konst och de känslor som väcks i mötet med konsten. Vi fokuserar på ett konstverk.
Teknikens storslagna löften krockar med dess osynliga bojor och begränsningar. En dystopisk framtid där algoritmen bestämmer allt. Vågar du vara unik under pressen att passa in?
Att hålla fast och släppa tag, att låtsas och att våga. En dansföreställning av italienska koreografen Aristide Rontini.
Välkommen till utställningen Underströmmar och strider av Isabella Solar Villaseca, med verk som utforskar minne, diasporans gemenskap och hemmets arkitektur. Öppettider: Ons–fre: 13–17 Lör–sön: 12–16
Maj 1956 på ett litet familjeägt hotell i Skåne. Åskan hänger i luften och i restaurangköket kokar det av spänning. Det är något som inte riktigt är som det ska.
Lennart Hellsings älskade klassiker är en filosofisk historia om livet och alla våra drömmar om att bli någonting alldeles speciellt. Om hur det känns att vara nöjd, och hur det känns när man inte är
En poetisk och underhållande föreställning om det mest mänskliga av allt – längtan efter att livet ska hänga ihop, även när sanningen glider oss ur händerna i detta ständigt förändrade universum.
Malmö museums nya stora stadshistoriska utställning tar dig med på en resa genom 150 år av malmöitisk vardag, kamp, kris och kreativitet – från industrialisering till kunskapstad.
Utställning om bomull, en lite risig buske vars fluffiga fröspridningsbollar revolutionerade textilindustrin under det sena 1700-talet.
Ny utställning om slottet Malmöhus under dess storhetstid, om de människor som levde i och omkring slottet.
Catherine Christer Hennix var en banbrytande, multidiciplinär konstnär. I hennes konstnärliga praktik förenades matematik, konst, österländsk filosofi och andlighet med musiken i centrum.
Gymnasieelever från hela Skåne ställer ut med sina UF-företag på Emporia under tre heldagar för att marknadsföra och sälja sina produkter. Varmt välkommen hit för en unik och inspirerande shoppingdag!
Var med i Kattjakten och vinn en bok!
Lär dig mer om ett av våra minoritetsspråk.
Arrangerar du publika evenemang som riktar sig mot Malmöbor och besökare kan du synas i Malmö stads evenemangskalender.