Mohammed Brjass – Ansikte mot ansikte
Malmö Konstmuseum i Kungsparken visar ett urval målningar av fristadskonstnären Mohammed Brjass.
Utställningen tematiserar hur religion och trossystem formar horisonten för tänkande och lärande, och hur konst och kulturella praktiker – om de tillåts – kan utmana begränsningarna och vidga horisonten.
Du kan se utställningen under Konstmuseet i Kungsparkens öppettider.
Vernissage
Vernissage för utställningen är den måndag 12 oktober klockan 16.30–20.30.
Samtal
Söndag 18 oktober är det samtal mellan konstnären och förre fristadsförfattaren Jude Dibia.
Om konstnären
Mohammed Brjass är en sudanesisk bildkonstnär och Malmö stads fristadskonstnär 2025–2027. Han har en kandidatexamen i fri konst och tillämpad konst med inriktning på grafisk design från Sudan University of Science and Technology. Hans utbildning omfattar även avancerade kurser i smyckesdesign vid British Council i Khartoum samt tv-fotografi och redigering vid Khartoum Television.
Förbjuden kulturvecka
Arrangemanget är en del av Förbjuden kulturvecka. 12–18 oktober arrangerar Malmö stad Förbjuden kulturvecka som belyser konstnärlig frihet och censur genom kultur som någon gång, någonstans och av någon anledning censurerats, förbjudits eller bannlysts.
Bild: Detalj från Taharka av Mohammed Brass, 2025.
Alla tillfällen
- tillPlats Konstmuseet i Kungsparken
- tillPlats Konstmuseet i Kungsparken
- tillPlats Konstmuseet i Kungsparken
- tillPlats Konstmuseet i Kungsparken
- tillPlats Konstmuseet i Kungsparken
Mer information om Konstmuseet i Kungsparken
Malmö Konstmuseum aktiverar den tidigare restaurangpaviljongen och här skapas en ny, levande mötesplats mitt i staden. Samtidigt som konstmuseet på Slottsholmen har öppet som vanligt utforskas Kungsparken som en möjlig plats för ett framtida konstmuseum.
Plats: Slottsgatan 33
