Rooftop Session! Somrigt takhäng - Livemusik - Lounge
Rooftop Session bjuder på ung kultur, livemusik, DJ, Open Mic och unga röster från Malmö uppe på Kulturhyllans tak i Hyllie!
Rooftop Session – ung kultur på Kulturhyllans tak
I sommar förvandlas Kulturhyllans tak till en levande mötesplats för musik, kreativitet och unga röster från Malmö. Under Rooftop Session väntar livemusik, DJ-set, Open Mic och spontana kulturupplevelser i en avslappnad sommaratmosfär.
Evenemanget arrangeras i samarbete mellan Arena 305 och Work in Progress och bjuder på en mini-sommarfest där unga kulturutövare står i centrum.
Ta med en vän, kom som du är och upplev en kväll fylld av musik, gemenskap och nya uttryck!
Fri entré.
Programmet:
Nora Hildei (Alt Pop)
Lana Oudeh (Arabisk Alt Pop)
Imse Vimse (Fusion)
The Girls Club (Rock)
DJ Tatta (DJ set)
Open Mic (Hip Hop & Rap)
Adeline, Noemi & Ance (Soul, RnB)
Levande Ljus (Pop, Hip Hop)
Mer information om Kulturhyllan
Kulturhyllan är ett kulturcentrum i Hyllie. I lokalerna finns Hylliebiblioteket, Dawit Isaak-biblioteket – ditt bibliotek för yttrandefrihet, samt Work in progress, en mötesplats för unga kreatörer.
Plats: Hyllie Boulevard 21, 215 32 Malmö
