- Kategori
- Workshop, Kreativt skapande
- Plats
- Work in Progress
In connection with International Women’s Day, we invite you to a creative workshop focused on painting and personal expression.
Här hittar du allt som händer på Work in Progress.
In connection with International Women’s Day, we invite you to a creative workshop focused on painting and personal expression.
Kom och lyssna när artisten och dansaren Imenella i ett författarsamtal berättar om sin livsresa utifrån den självbiografiska boken Jag ska vara drottning här.
En workshop som handlar om att rita och måla utan förutfattade meningar om hur en teckning ska se ut. Vi kommer att blunda och använda olika material som blyerts, färgpennor, kol och kritor.
I den här workshopen med konstnären Samir Hajji omvandlar vi bilder till konstverk i en djärv cutout-stil med förenklade former, begränsade färger och lager av texturer.
Välkommen till en avslappnad kväll fylld av konstskapande, kreativitet och community på Work in Progress. Tillsammans arbetar vi med kollage som metod för att utforska minnen, hopp och drömmar.
Tredje och sista mixed media-workshopen ledd av konstnären Samir Hajji. Vi utforskar hur fotografiska bilder kan förvandlas till mjuka, abstrakta och stämningsfulla kompositioner.