Malmö stad
$left
$middle

UP-AND-DOWN-AND-UP-

En studsig, luftig och interaktiv dansföreställning för publik från 3 år av koreografen Jernej Bizjak. Spelas på Malmö museum under Sommar på slottet.

UP-AND-DOWN-AND-UP- är en interaktiv dansföreställning som välkomnar ung publik från 3 år. En dansföreställning som bjuder in barnen att uppleva hur rörelse påverkar vårt humör, sinne och inställning till andra.

På scenen vilar en vit hoppborg som blåser upp sig under föreställningens gång. Borgen blir en gemensam plats för att utforska och uttrycka glädje och lycka, för oss själva och tillsammans.

Up-And-Down-And-Up- bjuder in dig till ett unikt format, en "work-formance", med en början i en workshop som blir till en föreställning där den unga publiken driver rörelsen framåt.

Tid och plats

  • Tisdag 24 juni klockan 14.00
  • Onsdag 25 juni klockan 14.00
  • Spelas på Borggården, Malmö museum

Information

Rekommenderad ålder: 3-8 år 

Spellängd: cirka 60 min, ingen paus.

Medverkande

  • Koreografi: Jernej Bizjak
  • Dramaturgi: Sara Živkovič Kranjc
  • Musik: Matija Strniša
  • Text: Nina Ivanišin
  • Berättare & svensk bearbetning: Anette Jellne
  • Kostymdesign: Tanja Pađan / Kiss The Future
  • Koreografassistent: Fabio Liberti
  • Posterfoto: Christoffer Lomfors
  • Dansare: Maria Pilar Abaurrea Zardoya, Kit Brown, Hazuki Kojima, Michael Marquez, Marion Rastouil.

Om Skånes Dansteater

Skånes Dansteater är en institution i rörelse, ett internationellt danskompani baserat i Malmö. Genom att erbjuda en mångfald av relevanta och utvecklande upplevelser bidrar vi till ett socialt hållbart samhälle. Vi arbetar i nära dialog med konsten, kulturen och människorna i den värld vi alla delar för att fler ska upptäcka kraften i den samtida dansen.

Alla tillfällen

  1. 24 juni
    14:00 – 15:00
    Plats Malmö museum (Borggården)
  2. 25 juni
    14:00 – 15:00
    Plats Malmö museum (Borggården)

Mer information om Malmö museum

  • Plats Malmöhusvägen 6

sv