En nyfiken historikers blick på tiden
Universitetslektor Ylva Grufstedt föreläser om hur vår förståelse av historien förändras när vi betraktar den ur tidsperspektiv som sträcker sig långt bortom mänsklig erfarenhet.
Vad händer med människans historia när vi lyfter blicken från det mänskliga livets tidsskala till betydligt längre tidshorisonter? Vad vinns och vad går förlorat när historikerns perspektiv vidgas?
I detta populärvetenskapliga föredrag undersöker Ylva Grufstedt, universitetslektor i historia vid Malmö universitet, tidens beskaffenhet och människans relation till den. Med utgångspunkt i historiefilosofiska perspektiv diskuteras frågor om skala, stabilitet och förändring.
Föredraget hålls i museets dombiograf Wisdome Malmö och avslutas med en visning av filmen Stort 3D, som tar oss på en resa längre ut i rymden än någon tidigare varit.
Tid och Datum
Torsdagen den 28 maj klockan 17.30–18.30
Plats
Wisdome Malmö, Teknikens och Sjöfartens hus
Biljetter
Förbokad biljett krävs. Biljetten bokas via Billetto.
Om föreläsningsserien
Föredraget är en del av en serie där korta populärvetenskapliga föredrag kopplas till domfilmen Stort 3D i Wisdome Malmö.
I samarbete mellan Malmö universitet och Malmö museum.
Mer information om Malmö museum
Plats: Malmöhusvägen 6
