Malmö stad
$left
$middle

Nya regler om ursprungsmärkning av kött på restauranger

Från och med den 1 mars 2025 införs nya regler för restauranger och storhushåll som som serverar kött att kunna informera konsumenter om köttets ursprung. Kraven inkluderar nötkött, griskött, fårkött, getkött och fågelkött.

Det här innebär de nya reglerna

De nya reglerna innebär att gäster på restauranger och i annan storhushållsverksamhet, på begäran, ska kunna få information om ursprungslandet för kött från nöt, gris, får, get och fjäderfä som används som en ingrediens i den mat som lagas i verksamheten.

Det ska vara enkelt för restauranggäster att få information om köttets ursprung. Det ska också vara enkelt för företagare att följa kraven. Informationen om köttets ursprung behöver därför bara lämnas på den plats där verksamheten bedrivs. Den behöver alltså inte lämnas i till exempel i beställningsappar eller på företagets webbplats.

Informationen kan ges på flera sätt

Matgästen har rätt att få informationen på samma sätt som för innehåll av allergena ingredienser i maten. Informationen ska tydligt visa ursprunget av köttet och den ska också vara lättillgänglig – antingen på menyn, på en skylt eller genom att personalen kan svara på frågor.

Lagstiftningen baseras på EU-förordning

Lagstiftningen bakom kravet inkluderar EU-förordning nummer 1169/2011 om livsmedelsinformation till konsumenter som redan kräver ursprungsmärkning för många livsmedelsprodukter, inklusive färskt kött i butik. De nya reglerna utökar detta krav till att även omfatta serveringsställen som till exempel restauranger.

sv