Med anledning av trafikolyckan vid Triangeln
På tisdagseftermiddagen den 20 maj inträffade en allvarlig trafikolycka på Södra Förstadsgatan, i centrala Malmö. En taxi körde på flera personer vid ett övergångsställe vid Triangeln. Våra tankar går till de drabbade och deras anhöriga. Malmö stads krisstöd är på plats under eftermiddagen som stöd för de som behöver prata.
Enligt polisen är det vid skrivande stund fyra personer som skadats, tre av dem ska ha förts till sjukhus. Det är en allvarlig händelse och våra tankar går till de drabbade och deras anhöriga.
Triangeln är en plats där många människor rör sig under dagen – och vi förstår att det som hänt kan väcka både frågor och oro hos dig som bor i närheten, arbetar eller rör dig i området. Malmö stads krisstöd är på plats vid Triangeln under tisdagseftermiddagen för samtal och stöd för dig som är i behov av det.
Polisen arbetar nu med att ta reda på vad som hänt och vittnen till händelsen ombeds höra av sig till polisen. Tänk på att det kan finnas tillfälliga avspärrningar runt om platsen.
Vi vill också påminna om att vara källkritisk och att inte sprida obekräftad information eller rykten. Det kan skapa onödig oro. Följ i första hand information från polisen.