Roy, Romare, Maunsbach, Tichý – stjärnspäckad författarvecka på Stadsbiblioteket
Två av höstens hetaste författare, en 20-årsjubilar och en av vår tids största berättarröster – det väntar när Malmö stadsbibliotek bjuder in till en litterär storvecka i början av november.
Amanda Romare, Maria Maunsbach, Andrzej Tichý och Arundhati Roy är alla aktuella på olika vis och gästar Malmö stadsbibliotek inom loppet av fyra dagar, 3–6 november.
Romare och Maunsbach om sex, litteratur och Malmö
Amanda Romares bok ”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig” kom ut 2021, men har fått nytt liv genom succéserien på Netflix. Den självbiografiska boken och serien har satt Malmö på världskartan. Malmö är också högst närvarande i Maria Maunsbachs senaste bok ”En magisk man”, som skildrar en malmöitisk man genom kärleken och lusten till honom.
Den 5 november möts de två författarna för ett samtal om sex, litteratur och Malmö, vad de har gemensamt samt vad som skiljer deras författarskap åt. Samtalet leds av sexologen Suzann Larsdotter, aktuell som expert i tv-programmet Gift vid första ögonkastet.

Sexolgen Suzann Larsdotter agerar ogenerad samtalsledare när Amanda Romare och Maria Maunsbach möts den 5 november.
20-årsjubileum med Andrzej Tichý
För tjugo år sedan debuterade Andrzej Tichý med romanen ”Sex liter luft”. Två decennier senare är han en av Sveriges mest respekterade författare. Hans romaner och noveller har fått flera priser och nominerats till ännu fler.
Den 6 november firar Andrzej Tichý sina 20 år som författare i ett samtal med Karin Nykvist, kritiker, docent och universitetslektor vid Språk- och litteraturcentrum på Lunds universitet. Kvällen kretsar kring Tichýs skrivande, litteraturens plats i det offentliga samtalet, vad som förändrats sedan debuten och vilken roll Malmö spelar i hans författarskap. Författaren och debattören Nicolas Lunabba inleder dessutom samtalet.
Arundhati Roy gästar Författarscenen
Veckan rivstartar med ett internationellt stornamn när indiska Arundhati Roy gästar Författarscenen den 3 november. Efter fullsatta samtal med Malmöförfattaren Patrik Svensson och nobelpristagaren Abdulrazak Gurnah, förväntas ny storpublik när Roy pratar med kulturjournalisten Johanna Koljonen, van moderator på Författarscenen.

Nästan 500 personer var på plats när Patrik Svensson gästade premiären av Författarscenen. Nu väntas ny storpublik när Arundhati Roy kommer. Foto: Olle Enqvist
Roy, som kommit att bli älskad av läsare världen över för den moderna klassikern ”De små tingens gud”, är aktuell på svenska med memoarboken och hyllningen till modern ”Mitt skydd och min storm”.
Alla författarsamtalen sker i Ljusets kalender på Stadsbiblioteket. Samtalen med Romare och Maunsbach samt med Arundhati Roy sänds även live digitalt på Stadsbibliotekets Facebook och på Biblioteket Play.
Författarsamtal 3–6 november 2025 på Stadsbiblioteket
Författarscenen: Arundhati Roy i samtal med Johanna Koljonen
Måndag 3 november, klockan 19
Amanda Romare och Maria Maunsbach i samtal med Suzann Larsdotter
Onsdag 5 november, klockan 19
Andrzej Tichý i samtal med Karin Nykvist och Nicolas Lunabba
Torsdag 6 november, klockan 19