Malmö stad
$left
$middle

Foto: Werner Nystrand

Temamarknader på Möllevångstorget

I höst testar Malmö stad nya sätt att utveckla torghandeln på Möllevångstorget. Under fyra lördagar kompletteras den ordinarie torghandeln med nya aktörer och temamarknader för att bredda utbudet och se vad som kan få ännu fler att upptäcka torghandeln.

Möllevångstorget har länge varit en plats för både handel och möten. Nu vill Malmö stad, tillsammans med Malmö Food Council, bygga vidare på det som redan finns och samtidigt prova nya idéer.

Under fyra lördagar får de ordinarie torghandlarna därför sällskap av lokala aktörer som gästspelar med nya varor och produkter. Varje tillfälle får ett eget tema: sensommar, höstskörd, halloween och jul.

– Möllevångstorget är en viktig del av Möllans identitet och en plats där människor har handlat och mötts i generationer. Nu vill vi prova något nytt tillsammans med den torghandel som redan finns. Förhoppningen är att fler ska upptäcka torget, stanna lite längre och kanske hitta något de inte brukar hitta här, säger projektledare Pella Ström.

Pilotprojekt

Temamarknaderna är ett pilotprojekt där Malmö stad testar olika teman, varor och tillfälliga försäljningsplatser och ger fler aktörer möjlighet att sälja på torget. Satsningen följs upp löpande, bland annat tillsammans med de befintliga torghandlarna, för att se vad som fungerar och vad som kan tas vidare.

– Vi vill få mer kunskap om vad människor efterfrågar och hur torghandeln kan utvecklas framöver. Erfarenheterna från de här fyra lördagarna tar vi sedan ta med oss i det fortsatta arbetet på Möllevångstorget, säger Pella Ström.

Del av en större satsning

Temamarknaderna är en del av ett större arbete med Möllevångstorget. Parallellt görs förändringar på torget för att ge mer plats för både rörelse och vistelse.

- Vi gör redan nu förändringar för att skapa bättre förutsättningar för vistelse och framkomlighet. Vi flyttar bland annat cykelställ och tillför nya sittmöbler, både på soliga platser och i skuggiga lägen, säger Pella Ström.

Höstens teman

29 augusti: Sensommar

26 september: Höstskörd

31 oktober: Halloween

28 november: Jul

sv