Malmö stad
$left
$middle

Föredrag: Trapphusens konst

I Malmö byggdes det som aldrig förr på 1930-talet. De nya bostadshusen var ofta ganska lågmälda i sitt uttryck, men i portgångar och trapphus blomstrade dekorationslustan!

I Malmö byggdes det som aldrig förr på 1930-talet. Många flyttade till staden och nya stadsdelar växte fram. De nya bostadshusen var ofta ganska lågmälda i sitt uttryck, men i portgångar och trapphus blomstrade dekorationslustan! Än idag möts vi på många ställen av bevarade målningar och reliefer från den tiden, med motiv som antika gudar, blomsterarrangemang eller skildringar av vardagslivets plikter och nöjen.

Tobias Hultén (fotograf) och Olga Schlyter (byggnadsantikvarie) har i boken Trapphusens konst: Malmö 1930–1940 dokumenterat mer än 270 hus i Malmö med bevarad trapphuskonst, och presenterar även de konstnärer och dekormålare som låg bakom verken.

På Malmö stadsarkiv visar Tobias och Olga bilder från den unika dokumentationen, och berättar om Malmös 1930-tal och denna tidigare inte uppmärksammade konstskatt.

Mer information om Stadsarkivet

  • På stadsarkivets bibliotek finns barnbiblioteket Tidsmaskinen, Dawit Isaak-biblioteket för hotad litteratur, och andra böcker som seriealbum, historieböcker, och populära bästsäljare.

  • Plats Bergsgatan 20

sv