I år firar Malmö symfoniorkester 100 år. Bo Håkansson, slagverkare i Malmö symfoniorkester, berättar om hur verksamheten har utvecklats genom åren.
Hur har verksamheten hos Malmö Symfoniorkester utvecklats och vilka har tagit del av denna långa 100 åriga resa till orkestern som den är idag? Detta får utrymme i en föreläsning om Malmö Symfoniorkesters historia sedd ur musikernas perspektiv.
Bo Håkanson med gäster samtalar om historik och kopplingar, bland annat med hjälp av Malmö stadsarkivs samlingar.
Bo Håkanson, född 1970, är anställd slagverkare i Malmö Symfoniorkester sedan 1994 men frilansar även i många andra sammanhang.
På stadsarkivets bibliotek finns barnbiblioteket Tidsmaskinen, Dawit Isaak-biblioteket för hotad litteratur, och andra böcker som seriealbum, historieböcker, och populära bästsäljare.
Plats Bergsgatan 20