Malmö stad
$left
$middle

Berömda människor som varit i Malmö

Det kommer absolut inte att handla om trekungamötet och verkligen inte om Carl von Linné. Däremot smått absurda händelser som kan placeras utanför den berömda boxen.

På grund av stort intresse blev föredraget fullbokat sist. Nu kör vi en favorit i repris – 12 maj klockan 18.30 på Stadsarkivet.

Det kommer absolut inte att handla om trekungamötet och verkligen inte om Carl von Linné. Däremot smått absurda händelser som kan placeras utanför den berömda boxen. Gemensamt har dessa berömdheter bidragit till att udda historier har utspelat sig i Malmö. Mer än så avslöjas inte. Men det blir otippade personer och händelser och ganska skojigt.

Jeanette Rosengren är "gatupratare" i Malmö och driver bokförlaget Kira.

Var: Stadsarkivet, OBS! Ingång Friisgatan 19C

Mer information om Stadsarkivet

På Stadsarkivet finns handlingar från 1300-talet fram till idag. Här kan du släktforska, utforska vårt gemensamma kulturarv och gå på föredrag. Här finns också barnbiblioteket Tidsmaskinen.

  • Plats: Bergsgatan 20

sv