Biblioteken i coronatider

Just nu är biblioteken inte en mötesplats. Biblioteken är öppna men med flera begränsningar. Vi har inga studie- eller sittplatser, öppettiderna är minskade och du får vara på biblioteket i max 30 minuter. Varje bibliotek har även ett maxantal för hur många besökare som får vistas där samtidigt. Här hittar du all info om åtgärder och erbjudanden.

Läs mer

Kontakta oss

Vi utvecklar Garaget tillsammans med dig! Har du frågor eller förslag så kontakta gärna oss.

Behöver du ta kontakt med någon särskild person eller funktion på Garaget? Här finns telefonnummer och e-postadresser.

Malin Gillberg
Sektionschef
malin.u.gillberg@malmo.se
076-854 09 08

Amir Ghotaslou
Utvecklare
amir.ghotaslou@malmo.se
0734–39 70 85

Merisa Kapidzic
Samhällsvägledare
merisa.kapidzic@malmo.se
040–34 64 96

Anders Johansson Stiltje
Biblioteksverksamhet vuxna
anders.g.johansson@malmo.se
0708–65 03 59

Karin Johansson
Samarbeten, biblioteksarrangemang - tjänstledig
karin.c.johansson@malmo.se
0768–84 69 82

Karin-Karuchka Kristiansen
Barn- och ungdomsbibliotekarie - föräldrarledig
karin-karuchka.kristiansen@malmo.se
0723–82 26 67

Johanna Englander
Barn- och ungdomsbibliotekarie
Johanna.englander@malmo.se
0723–822667

Anneli Lagerfelt
Assistent, kafé
anneli.lagerfelt@malmo.se
040–34 64 96

Stefan Rönn
Vaktmästare
stefan.ronn@malmo.se
0733–28 24 96

Naghmana Toom
Arrangemang/lokalutlåning
naghmana.toom@malmo.se
0768–71 53 67

Ida Hadžić
Biblioteksassistent
ida.hadzic@malmo.se
0723–67 29 01

Hamza Warzame
Biblioteksassistent
hamza.warzame@malmo.se
0709–89 70 4