Just nu är biblioteken inte en mötesplats

Biblioteken har infört ett flertal åtgärder – tagit bort alla sittplatser, infört maxgräns för antal besökare och stängt alla datorer utom snabbdatorer. Detta med anledning av de skärpta råden i Skåne gällande smittspridning.

Principen för alla besök på biblioteken är att besökare ska gå in, göra sitt ärende snabbt och sedan lämna biblioteket.

Läs mer

Kontakta oss

Vi utvecklar Garaget tillsammans med dig! Har du frågor eller förslag så kontakta gärna oss.

Behöver du ta kontakt med någon särskild person eller funktion på Garaget? Här finns telefonnummer och e-postadresser.

Nanna Ekman Lindström
Tillförordnad sektionschef
nanna.ekman@malmo.se
0734–39 67 73

Amir Ghotaslou
Utvecklare
amir.ghotaslou@malmo.se
0734–39 70 85

Merisa Kapidzic
Samhällsvägledare
merisa.kapidzic@malmo.se
040–34 64 96

Anders Johansson Stiltje
Biblioteksverksamhet vuxna, IT
anders.g.johansson@malmo.se
0708–65 03 59

Karin Johansson
Samarbeten, biblioteksarrangemang
karin.c.johansson@malmo.se
0768–84 69 82

Karin-Karuchka Kristiansen
Barn- och ungdomsbibliotekarie - föräldrarledig
karin-karuchka.kristiansen@malmo.se
0723–82 26 67

Johanna Englander
Barn- och ungdomsbibliotekarie
Johanna.englander@malmo.se
0723–822667

Anneli Lagerfelt
Assistent, kafé
anneli.lagerfelt@malmo.se
040–34 64 96

Stefan Rönn
Vaktmästare
stefan.ronn@malmo.se
0733–28 24 96

Naghmana Toom
Arrangemang/lokalutlåning
naghmana.toom@malmo.se
0768–71 53 67

Ida Hadžić
Biblioteksassistent
ida.hadzic@malmo.se
0723–67 29 01

Hamza Warzame
Biblioteksassistent
hamza.warzame@malmo.se
0709–89 70 4