Fladdermussafari i Beijers park
På kvällen när det skymmer träffas vi i Beijers park i Kirseberg för att med ljus från en ficklampa och med fladdermusdetektor få se och höra fladdermössen och få en inblick i deras liv.
Välkommen att testa en ny plats för fladdermussafari – Beijers park i Kirseberg. I parken finns fladdermusholkar och andra insatser för att stärka biologisk mångfald. Här har man vid tidigare inventeringar hittat fladdermöss av flera olika arter. Alla arter har olika ljud och vår guide hjälper oss att tala om vad vi hör och ser för några fladdermöss. Fynden kommer att registreras i Artportalen.
Få svar på dina fladdermusfrågor av vår guide, Stefan Viktorsson.
Ta gärna med egen ficklampa. Vi träffas i Beijers park på utegymmet vid Beijers parks café. För alla åldrar.
Evenemanget ordnas inom projektet Urban Biodiversity Parks som medfinansieras av Europeiska Unionen.
Mer information om Beijers park
Beijers park ligger i stadsdelen Kirseberg och fungerar som en mötesplats för alla sorters aktiviteter under hela året. Här finns en damm, ett kafé och utegym.
Plats: Östra Fäladsgatan 42
