Just nu är biblioteken inte en mötesplats

Biblioteken i Malmö är öppna men med flera begränsningar. Vi har inga studie- eller sittplatser, öppettiderna är minskade och du får vara på biblioteket i max 30 minuter. Varje bibliotek har även ett maxantal för hur många besökare som får vistas där samtidigt.

Läs mer

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till både personer och funktioner på Lindängenbiblioteket.

Sektionschef

Piroska Bakran
0732–52 31 48
piroska.bakran@malmo.se

Barn- och ungdomsverksamhet

Malin Bolander
040–660 85 53
0721–55 09 13
malinhelena.bolander@malmo.se

Therese Palmgren
040–6608553
0708–619590
therese.palmgren@malmo.se

Sofie Herner
040–660 85 53
073–305 58 98
sofie.herner@malmo.se

Sadrija Mehmedali
040–660 85 53
0721–86 36 77
sadrija.mehmedali@malmo.se

Vuxenverksamhet

Petter Herbertsson
040–660 85 53
0734–34 94 38
petter.herbertsson@malmo.se

Adam Andersson
040–660 85 53
0768–91 39 03
adam.andersson@malmo.se

Jonas Eriksson
040–660 85 53
0709–65 85 53
jonas.eriksson@malmo.se

Britt-Louise Olofsson Niemi
040–660 85 53
0734–34 94 67
bitte.olofsson-niemi@malmo.se

Kontakt Biblioteken i Malmö

Kontaktuppgifter till funktioner som gäller för alla bibliotek i Malmö.