Malmö stad
$left
$middle

Workshop: Solidariskt skrivande

Välkommen till en workshop där du får pröva att skriva kortare texter. Du kan skriva om det Malmö som var, om ett svunnet arbetsliv och hur det skulle kunna se ut.

Skrivträffen börjar med att vi tillsammans tar del av utställningen Solidaroperan som är en affischserie av Gunnar Krantz och hänger i Malmörummet, våning 4 i Slottet.

Affischserien består av A2-bilder om Kooperativa förbundet och Konsum, som i Malmö hette Solidar och vars första butik öppnades 1908. Solidar var den tredje största kooperativa föreningen i landet och stod 1953 på sin absoluta topp med 15 snabbköp och 459 försäljningsställen.

Skrivworkshop

Sedan går vi till Krut där det är skrivworkshop under ledning av skrivpedagogen och författaren Henrik Johansson, som själv jobbat på det som en gång var Solidars bageri vid Folkets Park.

Under skrivövningar får du tillfälle att göra nedslag i utställningen och ditt eget minne.

Att tillsammans med andra skriva ned, och prata om, känslor inför förlust och drömmar kan både rensa hjärnan och vara befriande.

För de deltagarna som vill finns möjlighet att lämna in texter till Henrik. Han kommer välja ut ett antal av de inlämnade texterna för vidare bearbetning och möjlig publicering i någon form, digital eller fysisk, men det är inget krav för att delta.

Praktisk info

Vi samlas på våning 4 i Slottet på Malmö stadsbibliotek för att se utställningen. Workshopen efteråt sker på Krut på våning 3 i Ljusets kalender. Inga förkunskaper eller tidigare skrivvana krävs. Du behöver inte ta med dig något. Biblioteket bjuder på fika.

Workshopen sker i samarbete med Kvarnby folkhögskola.

Foto: Utklipp ur Gunnar Krantz affischserie Solidaroperan.

Mer information om Stadsbiblioteket

  • Malmö stadsbibliotek öppnades 1905, till en början i regi av "Malmö biblioteks- och föreläsningsförening". 1927 övertog Malmö stad ansvaret för biblioteket, som hade sina lokaler i Hotell Tunneln.

  • Plats Kung Oscars väg 11

sv