Författarsamtal med Imenella
Kom och lyssna när artisten och dansaren Imenella i ett författarsamtal berättar om sin livsresa utifrån den självbiografiska boken Jag ska vara drottning här.
Som litet barn tvingas Imenella fly inbördeskriget i Somalia. Efter en tid i Kenya flyttar mamman till Sverige. Imenella blir ensam kvar, utlämnad till främmande vuxna som inte vill henne väl. Det kommer att dröja flera år innan hon återförenas med sin mamma.
Idag är Imenella framgångsrik rappare, dansare och koreograf med stort hjärta och engagemang för flickors och kvinnors rättigheter och har bland annat startat den feministiska dansgruppen Unruly. Men vägen dit har varit lång. I boken ”Jag ska vara drottning här” (Norstedt, 2025) berättar hon om flykten från Somalia, uppväxten i Tensta, om att leva med svåra barndomsminnen, om att försonas med sin mamma och skapa sitt eget liv. Och så handlar det om musiken och dansen, som förändrade allt.
Samtalsledare är Suzan som jobbar på Work in Progress och är producent och samtalsledare med en bakgrund inom scenkonst, festivaler, radio/podcast och storytelling. Hon är en skrivande människa som brinner för kreativitet som verktyg för självkännedom och gemenskap.
Mer information om Work in Progress
Kreativ mötesplats för unga mellan 16 och 25 år på Kulturhyllan i stadsdelen Hyllie.
Plats: Hyllie Boulevard 21
