Malmö stad
$left
$middle

Ung konst: Förbjudna böcker och mänskliga rättigheter

Utställning av elever från Bryggeriets gymnasium på tema yttrandefrihet, censur och förbjudna böcker.

Varje vår arrangerar Bryggeriets gymnasium en utställning där eleverna utifrån ett tema skapar och ställer ut konst, film och fotografier. I år, i samarbete med Dawit Isaak-biblioteket, är utställningstemat yttrandefrihet, censur och förbjudna böcker.

Vernissage

Fredag 24 april är det vernissage för utställningen. Utställningen visas 24 april–8 maj.

Om Bryggeriets gymnasium

På Bryggeriets gymnasium i Malmö finns estetiska programmet med inriktning mot bild och formgivning eller estetik och media, därutöver väljer eleverna att profilera sin utbildning mot foto och film, fri konst eller skateboard.

Mer information om Kulturhyllan

Kulturhyllan är ett kulturcentrum i Hyllie. I lokalerna finns Hylliebiblioteket, Dawit Isaak-biblioteket – ditt bibliotek för yttrandefrihet, samt Work in progress, en mötesplats för unga kreatörer.

  • Plats: Hyllie Boulevard 21, 215 32 Malmö

sv