Malmö stad
$left
$middle

Källtillit och demokrati – ett komplicerat förhållande

Varför litar vi på vissa källor men inte på andra? Och vad betyder det för demokratin? Forskaren Johan Farkas undersöker sambandet mellan källtillit och demokrati i ett föredrag.

Spridningen av desinformation och konspirationsteorier på digitala plattformar har skapat en utbredd oro för allmänhetens förtroende för demokratiska institutioner. Men sambandet mellan demokrati och källtillit är mer komplext än det ofta framställs.

Johan Farkas är forskare vid Köpenhamns Universitet och författare till "Post-Truth, Fake News and Democracy". Med utgångspunkt i internationell forskning argumenterar han för att demokratin kräver en balans mellan förtroende och skepticism, två förutsättningar som ofta uppfattas som motsatser, men som båda är nödvändiga. Medborgare behöver kunna ifrågasätta etablerade sanningar och konventioner, men också respektera andra medborgare och gemensamma spelregler.

Källtillit är viktigt. Deltagande, jämlikhet och pluralism är samtidigt avgörande för att demokratin ska fungera.

Föreläsningen hålls på engelska, med möjlighet att ställa frågor på svenska under frågestunden.

Livesändning

Föreläsningen livesänds även på Biblioteket Play.

Källtillit och demokrati – ett komplicerat förhållande

Programserie om källtillit

Programmet är del av en serie om källtillit som rymmer föreläsningar och samtal med forskare och experter samt möten där du får möjlighet att ställa frågor direkt till olika källor.

Foto: Håkan Röjder

Mer information om Kulturhyllan

Kulturhyllan är ett kulturcentrum i Hyllie. I lokalerna finns Hylliebiblioteket, Dawit Isaak-biblioteket – ditt bibliotek för yttrandefrihet, samt Work in progress, en mötesplats för unga kreatörer.

  • Plats: Hyllie Boulevard 21, 215 32 Malmö

sv