Lunchsamtal: Moments of Belonging/Remi Tawoshe
I höst bjuder vi in till lunchsamtal i samarbete med Konstnärscentrum Syd. Först ut är Remi Tawoshe - multidisciplinär konstnär och facilitator.
Malmö är en stad där konstnärer från många länder bosätter sig eller stannar för en tid. I samarbete med Moments of Belonging – ett projekt av Konstnärscentrum Syd – bjuder Malmö Konstmuseum in till en serie lunchsamtal i Kungsparken med ett urval av konstnärer som har bosatt sig i Malmö och regionen.
Lunchsamtalen sker på engelska men det är alltid möjligt att ställa frågor och dela sina funderingar på svenska.
Ta med det du vill äta och slå dig ned för en stunds inspiration.
Lunchsamtal med Remi Tawoshe
Remi Tawoshe är född i Nigeria, uppvuxen i Bristol och idag bosatt i Malmö. Han är en multidisciplinär konstnär och facilitator med mer än två decenniers erfarenhet inom teater, ungdomsarbete, utbildning, socialt förändringsarbete och lokalt förankrat kreativt engagemang.
Tawoshe har arbetat inom teater, dans, hiphopkultur, film, radio, utbildning, socialt entreprenörskap och professionell matlagning. Hans konstnärliga praktik har genomgående sin grund i samhällsengagemang, berättelser från diasporan och att stärka unga genom kreativa uttrycksformer.
Tawoshe använder scenkonst som ett verktyg för att undersöka samhällssystem, skapa empati och öva på möjliga förändringar. Hans arbetssätt bygger bland annat på ”De förtrycktas teater” - en metod utvecklat av den Brasilianske teaterregissören och dramapedagogen, August Boal. Med denna metod leder han workshops som hjälper organisationer att skapa mer inkluderande arbetsplatser, motverka rasism och få fler människor att känna sig välkomna och delaktiga.
Praktisk information
- Samtalet hålls på engelska (men det går bra att ställa frågor på svenska)
- Drop-in, ingen föranmälan krävs
- Ta med din lunch
Värdar
Moments of Belonging (Konstnärscentrum Syd) och Judith Schwarzbart, projektledare, Malmö Konstmuseum.
Om Moments of Belonging
Projektet är ett initiativ av Konstnärscentrum Syd för yrkesverksamma konstnärer som är nya i Sverige och vill etablera sig starkare på den svenska konstscenen. Syftet är att ge konstnärer stöd och förutsättningar att utvecklas och verka i dagens kulturella ekosystem, initiera nya konstnärliga samarbeten, knyta kontakter med nya kollegor och få tillgång till relevanta resurser.
Initiativet riktar sig till alla yrkesverksamma konstnärer och omfattar bland annat bildkonst, litteratur och andra textbaserade praktiker, journalistik, ljudkonst, performance samt tvärdisciplinära konstnärliga praktiker.
Mer information om Konstmuseet i Kungsparken
Malmö Konstmuseum aktiverar den tidigare restaurangpaviljongen och här skapas en ny, levande mötesplats mitt i staden. Samtidigt som konstmuseet på Slottsholmen har öppet som vanligt utforskas Kungsparken som en möjlig plats för ett framtida konstmuseum.
Plats: Slottsgatan 33
