Susanna Alakoski om sin bomullssvit och textilindustrin
Författaren Susanna Alakoski berättar om sin historiska romansvit och om textilindustrins betydelse i världen och i Malmö.
Susanna Alakoski är en prisbelönt författare som har skrivit flera romaner, dagboksessäer och varit redaktör för uppmärksammade antologier. Hon tilldelades Augustpriset 2006 och har därefter mottagit flera andra utmärkelser. Hennes verk har både filmatiserats och dramatiserats. År 2021 utsågs hon till den första innehavaren av professuren i Moa Martinssons namn vid Linköpings universitet.
I detta föredrag berättar Alakoski om sin så kallade ”bomullssvit”, en historisk romansvit i fyra delar som belyser kvinno- och textilindustrihistoria ur både ett globalt och lokalt perspektiv. Hon är aktuell med Dotterdottern, den tredje delen i serien.
Föreläsningen äger rum i museets dombiograf Wisdome Malmö. Efter föredraget erbjuds de åhörare som önskar ett par guidade nedslag i den stadshistoriska utställningen Malmö – först, bäst och vackrast.
Evenemanget är en del av Malmö stads arbete inom finskt förvaltningsområde.
Tid och Datum
Torsdagen den 21 maj klockan 16.30–17.30
Plats
Wisdome Malmö, Teknikens och Sjöfartens hus, Malmöhusvägen 7.
Pris
Fri entré, men förbokad biljett krävs. Biljett bokas via Billetto
Evenemangsfoto: Sara Mac Key
Mer information om Malmö museum
Plats: Malmöhusvägen 6
