$left
$middle

Bakar du fantastiska pepparkakshus? Tävla och delta i Malmö Museers utställning!

Bakar du det bästa, knasigaste eller största pepparkakshuset? Då ska du delta i Malmö Museers pepparkakshustävling.

Bygg och tävla med ditt pepparkakshus, eller annan skapelse av pepparkaksdeg. Pepparkakshuset blir en del av utställningen Från pepparkakshus till jultraditioner som visas på Malmö Museer.

Husen lämnas in den 25 eller 26 november och utställningen öppnar i samband med Malmö Museers årliga julmarknad Jul på slottet den 27 november. Husen är sedan en del av utställningen Från pepparkakshus till jultraditioner som visas 27 nov–18 dec. Museets besökare röstar fram vinnaren under utställningens gång.

Vinnaren presenteras i Sydsvenskan samt Malmö Museers sociala medier den 23 december och får såklart ett litet pris.

Tävlingen är ett samarbete med Sydsvenskan och deras årliga pepparkakshustävling. Läs mer om den på Sydsvenskans hemsida.

sv
sv