Malmö stad
$left
$middle

Trädgårdens förskola intill Gyllins Trädgård Foto: Peter Adamsson

Fler tak med solceller under 2024

I år har fem fastigheter fått solceller. Nästa år är förhoppningen att 16 fastigheter till i Malmö stad får det.

Den 28 september 2023 beslutade kommunfullmäktige om 232 miljoner kronor för att satsa på solceller, batterier och smart styrning under åren 2024–2026.

Under 2024 har vård- och omsorgsboenden i Håkanstorp (Danska vägen), Limhamnsskola, Toftanässkolan, Trädgårdens förskolan och Annebergsskolan fått solceller. På fastigheten Värnhemsskolan, där Komvux Malmö och Malmö Restaurangskola ligger, är installation av solceller påbörjad. Den blir klar 2025.

Vad räcker det till?

Totalt producerar de nya solcellerna 628 megawattimmar (MWh) per år. Det räcker till att ladda ett litet elbilsbatteri cirka 15 700 gånger och ett stort elbilsbatteri cirka 7150 gånger.

Ännu fler under 2025

Till nästa år är planen att installera solceller på 16 fastigheter med en förväntad produktion på 2493 MWh per år. Vilka tak det blir är ännu inte klart. Där återstår detaljplanering och upphandling.

Du kan följa vad alla våra anläggningar producerar på malmo.se

Läs mer om när beslutet fattades och vad det innebär på malmo.se


sv