”Det handlar om livet” temat för Världsdagen för psykisk hälsa
Fredag den 10 oktober är det Världsdagen för psykisk hälsa. Syftet med dagen är att öka medvetenheten om frågor kopplade till psykisk hälsa. Varje år lyfts ett särskilt tema och i år är temat "Det handlar om livet”, som påminner oss om hur viktigt psykisk hälsa är för att kunna leva ett gott och meningsfullt liv.
Malmö stad arrangerar tillsammans med Lokalt forum, Malmö Universitet och Region Skåne en temadag med föreläsningar, med fokus på psykisk hälsa.
Dagen hålls på Folk, mat och möten, Olof Palmes plats 1 i Malmö.
Ingen anmälan krävs.
Program för dagen
09:00 Dagen invigs
Visning av kortfilm om de Gula vänskapsbänkarna, som är en symbol för öppenhet och samtal om psykisk hälsa. Bänkarna finns utplacerade runt om i Malmö för att påminna oss om att våga fråga hur någon mår och att själv våga berätta hur man mår.
09.10–09.20 Inledningstal
- Bo Persson, Lokalt Forum Malmö.
- Hans Brauer, f.d. verksamhetschef för vuxenpsykiatrin Malmö–Trelleborg.
09.20–10.00 Föreningsstafett
Bo Persson och Lokalt Forums föreningar presenterar sig kortfattat.
10.00-10.15 Paus
10.15-10.30 Förebyggande arbete utifrån nya socialtjänstlagen (SoL)
Lisa Lannerud, enhetschef för förebyggande socialtjänst, berättar om de nya förutsättningarna.
10.30–11.00 Hur kan vi skapa ett mer inkluderande och hälsosamt samhälle?
Susanne Abramson, utvecklingssekreterare och hälsostrateg.
11.00–12.00 När livet vände
Den femte september 2021 ställde Gittel Ullebo sig på tågrälsen efter flera års depression, utmattning och självmordstankar. Nio dagar senare vaknar hon upp på sjukhuset med skador, livet hade inte tagit slut- det har blivit något annat och hon fick en andra chans.
12.00-13.00 Lunch
13.00–13.45 Ett stärkt suicidpreventivt arbete i Region Skåne – från strategi till konkreta insatser.
- Charlotta Sunnqvist, Forskning, Utbildning och Utvecklings-chef inom förvaltning Psykiatri, habilitering och hjälpmedel.
- Malin Scharffenberg, regional samordnare för suicidprevention.
13.45-14.00 Fika
14.00–14.55 Dialog om peersupportens arbete
Mio Da Costa Alves, Sophie McFarlane och Ali Al Khafaji berättar i dialog om sina jobb som Peer supporter.
14.55 Konferenciererna knyter ihop dagen