Malmö Neptunigymnasium är världens första trygghetscertifierade skola
För första gången har en skola certifierats genom att uppnå den internationella nivån "Shore Gold" för trygghet och säkerhet. Skandia Fastigheter, som äger fastigheten, har ansvarat för processen i samarbete med Malmö stad och Safe Asset Group.
Safe Asset Group är ett internationellt certifierings- och konsultbolag som arbetar med rådgivning för fastighetsbranschen genom Shore-systemet (Safe Hospitality, Office, Retail, Exhibitions), en internationell standard för säkerhet och trygghet.
Certifieringen av Malmö Neptunigymnasium, på Gäddan 8, har skett genom att mäta fastighetens motståndskraft baserat på 800 olika parametrar som fördelats på sex olika huvudområden - ledningssystem och riskhantering, fysiskt fastighetsskydd, kund- och hyresgästsäkerhet, bevakningssystem samt kris- och kontinuitetsplanering.
Arber Jasharaj och Sandra Lännerberg, beredskapssamordnare respektive säkerhetssamordnare på gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen, tycker att det känns särskilt positivt att rutiner och arbetssätt har granskats av en oberoende tredje part och bedömts hålla en hög kvalitet.
– Vi är väldigt glada och stolta över att vara den första skolan som trygghetscertifierats enligt Shore:s modell. Certifieringen är en tydlig bekräftelse på att skolan bedriver ett systematiskt och kvalitativt arbete för att skapa en trygg och säker miljö för såväl elever, personal och besökare. Frågor som rör säkerhet och trygghet är högt prioriterade hos oss och certifieringen sänder en viktig signal om att vi tar detta på största allvar, säger Arber och Sandra.