Fler sittplatser och mer grönska när Ystadsgatan enkelriktas
Idag får Ystadsgatan på Möllevången en ny utformning. Gatan blir enkelriktad och ett av körfälten omvandlas till vistelseyta med sittplatser och planteringsurnor.
Enkelriktningen av Ystadsgatan gäller från och med i dag 14 januari 2026. Regleringen gäller från Bergsgatan till och med Falkenbergsgatan. Biltrafik som kommer från Nobelvägen behöver därför välja en annan väg vid korsningen Falkenbergsgatan.

Idag sätter Malmö stad ut flera bänkar på Ystadsgatan.
Några parkeringsplatser tas bort, samtidigt som nya tillkommer. Vardagen ska kunna fortsätta som vanligt, samtidigt som något nytt tillkommer: 18 nya bänkar, placerade i ett av körfälten tillsammans med planteringsurnor. Här finns nu plats att slå sig ner en stund, mötas och vistas i gaturummet.
Ystadsgatan ska fortsätta vara en levande och tillgänglig handelsgata. Lugnare trafik ger möjlighet till mer grönska och mer plats för ett gott stadsliv.
Det här är en del av stadens femåriga arbete för att minska genomfartstrafiken på Möllevången, och utveckla gator som fungerar bättre för gående, cyklister och livet i staden.
De senaste trafikförändringarna:
- Sofielundsvägen: Stängs för genomfartstrafik november 2025.
- Ystadsgatan: Enkelriktad biltrafik i östlig riktning januari 2026 samt ny utformning.
- Falsterbogatan: Stängs för genomfartstrafik januari 2026.
- Kristianstadsgatan: Stängs för genomfartstrafik januari 2026.