Årets blomsterprogram
får Malmö att rodna
Blush eller "rodna" på svenska. Det är temat för blomsterprogrammet 2026 som snart sprider färg runtom i Malmös rabatter och urnor.
– Det kommer att bli lite av en färgchock, särskilt på våren, säger landskapsarkitekten Erika Jonasson.
Föreställ dig rabatter som en sminkpalett, fyllda av rosa nyanser från ljusrosa och cerise till djuprött, där highlighter och solkysst brons får färgerna att glöda. Så kommer årets tema Blush att ta sitt uttryck.
– Vi vill att temat ska överraska och kännas lekfullt. I år kommer det nog poppa lite extra, säger landskapsarkitekten Elin Karlsson som tillsammans med kollegan Erika Jonasson står bakom årets design.
137 519 växter planteras
Inför våren planteras 137 519 växter i Malmös rabatter och urnor – många av dem lökar som ger färg tidigt. Inför sommaren planteras 59 204 växter.
– På våren är det tulpanen som är huvudspelaren, men vi kommer vi också att få se ranunkel, hyacinter och penséer. Medan det i sommar blir mycket dahlior och nejlikor, säger Elin Karlsson.

Några av blomsterkloten som ska sättas ut i staden. De innehåller förgätmigej ’Myomark’, hornviol ‘Pink Halo’, pensé Frizzle Sizzle ‘Burgundy’, pensé ‘Beacon Rose’ och pensé Matrix ‘Rose’. Foto: Caroline Stenbäck
För att allt ska gå ihop krävs ett omfattande planeringsarbete – som startar redan ett år i förväg.
– Förutom att bestämma färgval och mönster behöver vi titta på hur tillgången på växter ser ut och hur de fungerar i stadsmiljön, säger Erika Jonasson.
Funnits i 39 år
Blomsterprogrammet har en lång tradition i Malmö och har sett ut ungefär som i dag sedan 1987. För Elin Karlsson och Erika Jonasson är det andra året de skapar designen tillsammans.
– Det är ett väldigt kul projekt att jobba med, och det är alltid kul att få höra reaktionerna från Malmöborna. Folk hör av sig och frågar om växterna eller vill gå på guidning – det visar att blomsterprogrammet är uppskattat, säger Elin Karlsson.
I slutet av veckan börjar vårens blommor att planteras ut på stadens gator, torg och rabatter. Dock tar det några veckor innan alla växter är på plats.

Några av dem som jobbar med årets blomsterprogram är (från vänster) Erika Jonasson och Elin Karlsson, Susanne Saapunki och Tya Persson. Foto: Caroline Stenbäck