Talkshow med Jeanette Rosengren och Kalle Lind
Jeanette Rosengren samtalar med Kalle Lind om hans skojande, skrivande och gubbar han ägnat sitt liv åt att dokumentera.
Kalle Lind påstår att han föddes som gubbe: med keps, skägg, pipa och ett gigantiskt intresse för underhållare från förr. Därför passar det bra att denne mångbegåvade man gästar Äldreveckan och pratar om sig själv, sitt skrivande, sitt skojande och kanske några av de andra gubbar han ägnat sitt liv åt att dokumentera: HasseåTage, Cornelis och Karl Gerhard för att nämna några.
Restaurangen har lättare mat och dryck till försäljning. Insläpp från kl. 17 och talkshowen börjar kl. 18.00.

Anmäl dig till evenemanget
Tänk på!
Observera att du bara kan anmäla en person åt gången. Om du anmäler någon annan än dig själv, fyll i namnet för den person som ska delta i aktiviteten.
Sista anmälningsdag
2026-08-28
Antal deltagare
0/100
Samtycke till behandling av personuppgifter
När du ger samtycke till att vi kan kontakta dig samtycker du till att vi behandlar din e-postadress och ditt namn för att skicka ut information om vår verksamhet. Hälsa-, vård- och omsorgsnämnden är personuppgiftsansvariga för behandlingen av dina personuppgifter. Vi behandlar dem med ditt samtycke som rättslig grund. Vi delar inte dina personuppgifter med tredje part och använder dem inte heller för andra ändamål. Du kan när som helst avregistrera dig genom att mejla motesplatserforseniorer.hvof@malmo.se.
Du har rätt att begära tillgång till vilka personuppgifter vi behandlar om dig samt rättelse och radering av uppgifterna. Du har också rätt att begära att vi begränsar vår behandling av dina personuppgifter och att begära dataportabilitet. Om du är missnöjd med hur vi behandlar dina personuppgifter har du rätt att lämna klagomål till Integritetsskyddsmyndigheten (IMY). Du kan också kontakta Malmö stads dataskyddsombud. Mer information om dina rättigheter samt kontaktuppgifter till dataskyddsombudet finns på malmo.se/personuppgifter.
Sidan senast uppdaterad: