FAQ - svar på vanliga frågor
Här hittar du en praktisk information om parken, såsom var toaletter finns, var du kan grilla och dylikt.
Det är inte tillåtet att dricka alkohol på barnens områden såsom lekplatserna (inkluderar hoppkuddarna), Folkets Trädgård eller Vänskapstorget.
Vill du ha picknick med alkoholhaltiga drycker hänvisar vi till de stora gräsmattorna framför Moriska paviljongen. Om du befinner dig på en av restaurangerna i parken, gäller deras regler kring alkohol.
Ambulerande försäljning, alltså försäljning av varor är inte tillåten utan giltigt tillstånd från Polisen.
Vid Norra Parkgatans entré finns en låda för upphittade saker. Där kan du lägga sådant som du hittat i parken.
Vi tömmer lådan på tisdagar jämna veckor och lämnar in sakerna till Polisens hittegods. Upphittade föremål kan även lämnas till Folkets Park ordningsvakter.
Inlämnade föremål lämnas skyndsamt vidare till Polisens hittegodsavdelning. Under högsäsong sker detta veckovis.
Har du tappat något? Kontakta i första hand Polisens hittegodsavdelning. Parkkontoret lämnar inte ut upphittade föremål.
Cykla gärna till parken, men inte i den. Det är inte tillåtet att cykla eller köra elscooter i parken.
Alla cyklar ska parkeras i anvisade cykelställ utanför parken. Detta för att utrymningsvägar och vägar för utryckningsfordon inte ska blockeras.
Under sommarsäsongen finns det dricksvatten i kranar runt om i parken.
Folkets Parks gångar och ytor ska alltid vara fria från föremål och hinder så att besökare enkelt kan ta sig fram i parken.
Huvudstråken i Folkets Park har tegelunderlag för ökad framkomlighet, den kallas för ’gula gången’ och löper som en slinga genom hela parken.
Andra gångstråk och ytot har varierande underlag som tex. grus och där kan framkommligheten för den som använder hjälpmedel (ex. rullstol och rullator) variera beroende på bland annat väderlek.
Alla parkens toalettbyggnader har en handikappanpassad toalett. Läs mer under avsnittet toaletter.
Vid konserter och andra arrangemang finns det anvisade platser för de som använder rullstol eller av andra anledningar behöver stå avskilt eller upphöjt.
Om du har en funktionsnedsättning som gör det svårt för dig att ta dig fram i parken, om du har frågor om spelplatsen, publikytan eller något annat – hör av dig till oss så besvarar vi dina frågor och hjälper dig på bästa sätt inför ditt besök
Under Vinterdröm 2023 finns det parasportkälkar att låna i skridkoutlåningen för de som inte kan använda skridkor på isbanorna. Läs mer om.
Om du vill grilla i Folkets Park så finns det grillplatser i Folkets Trädgård och vid Barnens scen.
Vi ser helst att all grillning sker på de fasta grillplatserna av miljö- och säkerhetsskäl. Engångsgrillar och picknickgrillar får endast användas på ytor av grus och på grusgångar.
Hundar måste vara kopplade och får endast vaistas på parkens gångstråk. Hundar får inte vara på lekplatser, på gräsmattor, inne i våra lokaler eller i plaskdammen.
Tänk på hundens bästa. Under vår och sommar är det ofta stora arrangemang med mycket folk, musik och hög ljudvolym. Då är Folkets Park inte en lämplig plats för en hund.
Det finns toaletter på fem platser i Folkets Park. Öppettiderna för toaletterna varierar över året, med dagtid finns det öppna tolatter året runt.
- Toaletter vid ingången Amiralsgatan
- Handikapptoalett: Ja
- Handikapptoalett: Ja
- Toaletter vid lekplatserna
- Handikapptoalett: Ja
- Skötbord: Ja
- Toaletter vid Far i Hatten
- Handikapptoalett: Ja
- Pissoar: Ja
- Toaletter vid Parkkontoret
- Handikapptoalett: Ja
- Pissoar: Ja
Vid större arrangemang sätts ibland extra toalettvagnar ut på eller i närheten av arrangemangsområdet.
Toaletterna städas dagligen.
Merparten av Folkets Parks arrangemang har fritt inträde och kräver ingen förbokning eller biljett.
Om ett arrangemang kräver biljett ska detta vara tydligt i den information som ges. Är du osäker på om du behöver biljett eller inte kan du alltid kontakta oss.
Vid konsert med biljett och entréavgift kommer delar av parken vara avspärrat, och det är bara den del som hör till arrangemangets område. Andra beöskare, utan biljett, kommer ha tillgång till exempelvis lekplatser och gångstråk som vanligt.