Skriva ut, skanna och kopiera
Du kan skriva ut och kopiera på alla våra bibliotek. På de flesta är det också möjligt att skanna dokument.
Begränsad möjlighet till utskrift och kopiering på Stadsbiblioteket
Det går att skriva ut och kopiera i A4 och i A3, i svartvitt eller färg. Tre datorer finns för detta i Slottet på våning 2.
Du betalar med Swish direkt vid skrivaren eller med kort eller kontanter i receptionen. Om du har ett kort för utskrift och kopiering sedan tidigare, kan du dra av kostnaden på kortet i receptionen.
Skriva ut, kopiera och skanna på biblioteken
På alla våra bibliotek kan du skriva ut dokument från internet eller USB-minne. Du kan även göra vanliga kopior på samtliga bibliotek.
För att skriva ut och kopiera behöver du ett kopieringskort. Det kan du köpa på alla bibliotek för 25 kronor. Det är förhandsladdat med 25 kronor. När pengarna på kortet är slut kan du ladda det.
På flera av våra bibliotek kan du även skanna dokument. Att skanna är gratis.
Kostnad för utskrifter och kopior
- A4 svartvitt: 2 kronor per sida (4 kronor för dubbelsidig utskrift)
- A4 färg: 5 kronor per sida (10 kronor för dubbelsidig utskrift)
- A3 svartvitt: 4 kronor per sida (8 kronor för dubbelsidig utskrift)
- A3 färg: 10 kronor per sida (20 kronor för dubbelsidig utskrift)
Sidan senast uppdaterad: