Om biblioteket

Lindängenbiblioteket är en trivsam mötesplats i Lindängen centrum. Här erbjuder vi böcker, tidningar och tidskrifter på många olika språk, samt filmer och ljudböcker.  Det finns sköna läsfåtöljer i vårt tysta läsrum. Vi har också flera datorplatser. Har du egen dator med dig kan du koppla upp dig mot vårt trådlösa nätverk.

För barnen finns böcker på många olika språk. Man kan spela spel, låna dator eller iPad. Föräldrar kan låna tv-spel och filmer till sina barn. Vi erbjuder även regelbundna sagostunder och teatrar.

Alla är välkomna till biblioteket!

Kontaktuppgifter

Informationsdisken

040-660 85 53
lindangenbiblioteket@malmo.se

Chef

Piroska Bakran
0732-52 31 48
piroska.bakran@malmo.se

Ansvariga barnverksamheten

Malin Bolander
040-660 85 53
0721-55 09 13
malinhelena.bolander@malmo.se

Therese Palmgren
040-6608553
0708-619590
therese.palmgren@malmo.se

Sofie Herner
040-660 85 53
073-305 58 98
sofie.herner@malmo.se

Sadrija Mehmedali
040-6608553
0721-863677
sadrija.mehmedali@malmo.se

Ansvariga vuxenverksamheten

Petter Herbertsson
040-660 85 53
0734-34 94 38
petter.herbertsson@malmo.se

Adam Andersson
040-660 85 53
0768-91 39 03
adam.andersson@malmo.se

Jonas Eriksson
040-6608553
0709-658553
jonas.eriksson@malmo.se

Britt-Louise Olofsson Niemi
040-6608553
0734-349467
bitte.olofsson-niemi@malmo.se


Senast ändrad: 2019-11-18 15:29