Just nu är biblioteken inte en mötesplats

Biblioteken har infört ett flertal åtgärder – tagit bort alla sittplatser, infört maxgräns för antal besökare och stängt alla datorer utom snabbdatorer. Detta med anledning av de skärpta råden i Skåne gällande smittspridning.

Principen för alla besök på biblioteken är att besökare ska gå in, göra sitt ärende snabbt och sedan lämna biblioteket.

Läs mer

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Oxiebiblioteket.

Sektionschef

Piroska Bakran
piroska.bakran@malmo.se, 073-252 31 48

Personal

Kim Jensen
Utvecklingssamordnare (föräldraledig till september 2020)
kim.Jensen@malmo.se 
0708–83 55 24

Susanna Al Hmaidi
Barnbibliotekarie
susanna.al.hmaidi@malmo.se
0733–02 29 84

Sophia Youssef
Barnbibliotekarie
sophia.youssef@malmo.se
0768–91 39 11

Katja Ehnevid
Vuxenbibliotekarie
katja.Eehnevid@malmo.se
0733–87 60 19

Genc Beqiri
Biblioteksassistent
genc.beqiri@malmo.se
0733–87 60 22

Lena Sjunnesson
Biblioteksassistent
lena.sjunnesson@malmo.se
0766–39 49 49